İş dünyasının dijital alt yapılarını güçlendirmesi ile birlikte hızla gelişim gösteren Big Data, işletmeler için büyük önem taşıyor. Arama motorları, sosyal medya hesaplarının kullanılması sırasında bırakılan izler, tüm etkileşimlerin bir araya getirdiği büyük veri yığınları doğru kullanıldığında şirketler için oldukça verimli bir yol gösterici olabiliyor. Peki bu hazine değerindeki Big Data hakkında her şeyi doğru biliyor muyuz? Sizler için Big Data hakkında en sık ifade edilen yanlış yorumları derledik.

Yanlış: Yeni Bir Kavramdır
Big Data en az 25 yıldır kullanılıyor. Farklılık gösteren yanları ise hacmi, depolanması, analizi gibi detaylar.

Yanlış: Karmaşıktır
Karmaşıklığı ortadan kaldırmak için tasarlanan pek çok sistem var ve bu sistemler, insan müdahalesi ve hataları olmadan iş ihtiyaçlarını karşılayabiliyor.

Yanlış: Pahalıdır
Big Data çözümleri günümüzde oldukça yaygınlaştı. Kullanılan depolama ve programlama kapasitesini ödemeye ve neredeyse sınırsız olarak ölçekleme seçeneği sunmaya izin veren hizmetler var.

Yanlış: Sadece veri mühendisleri işleyebilir
Gösterge tabloları, büyük veri analizlerini ortalama çalışanlardan son kullanıcılara, veri bilimcilerine kadar herkes tarafından erişilebilir hale getirir.

Değerli okuyucumuz,

Bu haberin detayını Business Türkiye dergisinde bulabilirsiniz.