Batıda Atlas Okyanusu’yla, doğuda İrlanda Denizi’yle, güneydoğuda St. George Kanalı’yla ve güneyde Kelt Denizi ile çizilmiş sınırlarıyla Kuzeybatı Avrupa’da yer alan İrlanda, Avrupa’nın en kozmopolit şehirlerinden biri olan Dublin ile ziyaretçileri kendine çekiyor. Mimarisi, yeşili ve dopdolu kültürel aktiviteleriyle de geçirdiğiniz zamanları unutulmaz kılıyor. Sosyal ve kültürel anlamda hareketli bir şehir olmasının yanı sıra ulusal ve uluslararası moda festivallerine, sanatsal ve kültürel etkinliklere, müzik ve sinema gösterilerine ve çeşitli teknoloji fuarlarına da ev sahipliği yapıyor. Köklü bir tarihe sahip olan halkın ilk ataları Keltler, İrlanda adalarına demir çağı yıllarında yerleşmişler ve adayı ele geçirmeye çalışan Vikingler ile 800 yıllarında uzun süre savaşmışlar. O tarihlerde başkent seçilen Dublin, günümüze kadar değişmeden gelmiş ve İrlanda Kelt kültüründen uzaklaşmadan, kültürlerini koruyarak adeta yaşayan bir tarih olarak varlığını sürdürmektedir. Geleneksel yapısını koruyan Dublin unutulmaz destinasyonlardan biri, üstelik her mevsimi ayrı keyifli.

ÜNLÜ SAINT PATRICK GÜNÜ
Yoncalar, cüce cinler ve yeşil renkler ile St. Patrick’s Day… İrlanda’nın koruyucu azizlerinden biri olarak kabul edilen Aziz Patrick’in ölüm yıldönümü olan 17 Mart’ta, dünyanın birçok şehri yeşile bürünüyor. İrlanda kültürüne ait bu geleneksel gün, artık neredeyse her yerde kutlansa da, Dublin’de daha renkli, daha eğlenceli geçiyor. St. Patrick’s Day, İrlanda halkına Hristiyanlığı yayan Aziz Patrick’in adını taşıyor. Aziz Patrick, dördüncü yüzyılda Roma İmparatorluğu yönetimindeki Britanya’da doğmuş ve 16 yaşında kaçırılarak İrlanda’da köleliğe mahkum edilmiş. Kölelikten kaçarak kurtulan ve sonra İrlanda halkına hristiyanlığı kabul ettirmek üzere geri dönen St. Patrick hakkında birçok efsane bulunuyor.

ÇOK SAYIDA ÜNLÜ MÜZİK GRUBU BULUNUYOR
İrlandalılar geleneksel müzik ve stepdancing adı verilen folklorik danslarına olan tutkuları ve sevgileri ile biliniyor. İrlanda geleneksel müziği, yurt dışından gelen çeşitli etkilere ve Kelt müziği yansımalarına rağmen müzik dünyasında güçlü bir konuma sahip. Sizlerin de bildiği gibi 1980’lerden itibaren İrlanda tüm dünyada saygınlık ve popülerlik kazanacak çok sayıda ünlü gruba ve müzisyene ev sahipliği yaptı ve biz dünyalıları U2, Cranberries, Bob Geldof, Sinead O’Connor, Enya ve Hozier gibi efsanevi isimlerle tanıştırdı. İrlanda sokaklarında yürürken arp, uilleann boruları, keman, flüt, akordeon,
gayda gibi enstrümanların sıklıkla kullanıldığı folklorik müziklerine danslarla eşlik eden İrlandılarla karşılaşırsanız, yolunuza devam etmek yerine izlemenizi ve dinlemenizi müthiş tavsiye ediyoruz.

GENİŞ LİTERATÜRE SAHİP
Kültürel zenginlikleri müzikle sınırlı olamayan ülkede ünlü edebi eserlerin güzel örnekleri yer alıyor. İrlanda’da doğmuş ve eserlerini bırakmış en önemli yazarlar arasında Nobel Edebiyat Ödülü almış William Butler Yeats, Seamus Heaney ile oyun yazarları Samuel Beckett ve Bernard
Shaw bulunuyor. Ünlü yazar ve şairler arasında kült kitabı ‘Ulysess’ ile bilinen James Joyce, ‘Dorian Gray’in Portresi’ ile tanınan Oscar Wilde, ‘Gulliver’in Maceraları’ ile Jonathan Swift, ‘Dracula’nın yazarı Bram Stoker,’ ‘Melekler Zamanı ve İkilem’ kitaplarıyla tanınan Iris Murdoch ve ‘İtalyanca Aşk Başkadır’ın yazarı Maeve Binchy yer alıyor.

Değerli okuyucumuz,

Bu haberin detayını Business Türkiye dergisinde bulabilirsiniz.