Doğanın seslerine uyanmak, birkaç adım atınca denize atlayabilmek, ev konforundayken yelkenleri rüzgarla doldurup ilerlemek gibi birçok güzel yönüyle yelkencilik vazgeçilmeziniz olur.

Denizi ve doğayı seven kişiler için bağımlılık yaratan yelkencilik, her yaştan insanın yapabileceği ender sporlardan biridir. Yelkenlerin ilerleyişi karmaşık gelse de deniz, rüzgar, akıntı ve dalga gibi doğal dış kuvvetlerle rüzgar enerjisini kullanarak mücadele etmeyi öğrendiğinizde yelkenli bir tekneyi alabora etmenin neredeyse imkânsız olduğunu da anlarsınız. Yelkenli tekne tatilleri doğada vakit geçirmeyi sevenler için eşsizdir. Doğanın seslerine uyanmak, birkaç adım atınca denize atlayabilmek, ev konforundayken yelkenleri rüzgarla doldurup ilerlemek gibi birçok güzel yönüyle yelkencilik vazgeçilmeziniz olur. Yelkenciliğin en iyi öğrenilebileceği yer olan denizde ne kadar kalırsanız, yelken sporunu öğrenme süreniz o kadar kısalır.Yelkenli ile yolculuğunuzda ister Ege ve Akdeniz’in koylarında demir atıp doğanın ve denizinin tadını çıkarın, ister yarışlara katılıp mücadelenin tadına varın. Rüzgarla ilerlemenin keyfini sürmek için tabii ki temel denizcilik, can güvenliği, navigasyon, tekne güvenliği, motor bilgisi, meteoroloji, deniz hukuku gibi eğitimlerin ardından verilen bir tür ehliyete de sahip olmanız gerekiyor. Yelken sporu, deneyimlemeyenler için zaman zaman tehlikeli bir spor olarak nitelendirilse de güvenlidir. Denizcilikte hassasiyetle uyulması gereken çok sayıda güvenlik kuralı vardır. Türkiye sularında 30 deniz mili içerisinde mutlaka güvenli bir liman bulabileceğinizi de hatırlatalım. Sürprizlerle dolu olan deniz yolculuğunda doğru kararlar almak oldukça önem taşır. Denizin ortasında bir problemle karşılaşıldığında elinizdeki imkanlarla problemi çözmek zorunda kalmak yaratıcı güçleri ortaya çıkarır. Bu muhteşem yolculukların problemleri yaratıcı yollarla çözme becerisine katkısını da unutmayalım.

RUH VE BEDEN SAĞLIĞININ KORUYUCUSU
Güvertede fiziksel güç gerektiren işler, yelkenleri açma, demir atma gibi sayısız iş ve yüzme; bedeninizi çalıştırdığı gibi pozitif bir ruh haline bürünmenizi de sağlar. Denizin ortasında maruz kalınan güneş ışınları da pek çok faydayı beraberinde getirir. Deniz yaşantısı problem çözmeyi ve birçok farklı karmaşık zihinsel işlevi harekete geçirerek zihinsel olarak dinç kalmanıza olanak verir. Denizcilik ve yelkenciliğin, iş dünyası ile paralellikleri olduğunu, yelkende geliştirdikleri becerilerinin iş hayatında çok faydasını gördüklerini söyleyen yelken sporu ile ilgilenen iş insanları, iş dünyasında geliştirdikleri becerilerin de yelken sporuna faydası olduğunu belirtiyor.

EKİP RUHU DENEYİMİ
Yarış teknelerinde rakip teknelere karşı tüm ekibin kusursuz bir bütün gibi hareket etmesi gereken manevralarda takım olmanın önemi ortaya çıkarak büyük bir keyif verir. Motivasyonu sağlamak, herkesi tek bir amaç etrafında kenetlemek görevi de yapıcı liderlere düşer. Hedefe ulaşıldığında ise tüm ekip için her zaman gururla hatırlanacak bir deneyim ortaya çıkar. Ekipte bir diğer önemli nokta da iletişimin açık olmasıdır. Herkesin görev ve sorumluluklarının netleşmesi, kafalardaki endişelerin serbestçe konuşulması, hareket planının herkesin kafasında yerleşmesi ekibin karşılıklı güveninin pekişmesini sağlarken, herkes yapacağı işe odaklanır ve karmaşanın önüne geçilir. Yelken sporu yapanlar özgüvenleri yüksek, dayanıklı ve mücadeleci bireylere dönüşür. Tekne yaşantısı, yolculuk sırasında yaşadığınız maceralar, tanıştığınız insanlar ve sizi zenginleştiren deneyimlerden oluşur. Kısacası yelken sporunu diğer spor dallarından ayrı kılan özelliklere sahip olursunuz; doğa ve insanlar ile barışık eşsiz bir yaşantıya kapı aralanır.

Değerli okuyucumuz,

Bu haberin detayını Business Türkiye dergisinde bulabilirsiniz.