2017 yılından bu yana Kariyer.net CEO’su olarak görev alan Fatih Uysal, kariyerinin 20. yılında üçüncü işinde olduğunu söyledi. Gençlere çok sık iş değiştirmemeyi ve elinden geleni yapma konusunda özveride bulunmayı tavsiye eden Kariyer.net CEO’su Fatih Uysal sorularımızı şöyle yanıtladı.

Eğitim sürecinizde ya da iş hayatına yeni başladığınız dönemde kariyerinizi nasıl planlamıştınız? Hatta daha da geriye gidersek… Çocuklara hep ne olmak istediği sorulur, siz bu soruya nasıl yanıt veriyordunuz?

Üniversite yıllarında Procter&Gamble firmasında pazarlama stajı yaptım ve pazarlamanın bana en uygun birim olacağına karar verdim. Kariyerimi çok detaylı planladığımı söyleyemem, ben daha çok elimden geleni yapmaya ve öğrenmeye çabaladım. Siz elinizden geleni yaparsanız kariyer fırsatları önünüze çıkıyor zaten. Çocukken, özellikle de Galatasaray Lisesi’ne girdikten sonra gazetecilik çok ilgimi çekmişti. Savaş muhabirliği, tarihe tanıklık etmek, fotoğraf çekmek ilginç geliyordu. Bu mesleği yapmasaydım, tarihe daha fazla tanıklık edeceğim bir iş olan muhabirliği seçerdim.

Bugün bulunduğunuz konuma gelmek için neler yaptınız? Sizce CEO’luk görevi için sahip olunması gereken yetkinlikler nelerdir?
Benimle çalışan arkadaşlarım şu iki cümleyi benden çok sık duyarlar. Birincisi üzerinize düşeni değil, elinizden geleni yapın; ikincisi ise ehemle mühimi ayırın… Çalışan profili genelde ikiye ayrılıyor, sadece kendi sorumluluk alanına odaklananlar, yani üzerine düşeni yapıp onunla yetinenler. Bir de üzerine düşenle yetinmeyip elinden geleni yapmaya çalışanlar, sorumluluğu dışındaki işlerde de sorumluluk almaya istekli olan, çalışma arkadaşlarına destek olmaya çalışanlar. 20 senelik tecrübe bana şunu kattı, elinden geleni yapanlar her zaman kariyerinde daha hızlı ilerliyor. Daha başarılı oluyorlar demiyorum, başarı göreceli ama daha fazla tercih ediliyorlar. Bu da çok doğal, bir ekibe girdiğiniz ya da bir ekip kurduğunuz zaman o ekipte sadece kendi işine odaklanan değil, size de destek olabilecek insanların olmasını istersiniz. Diğer yandan elinden geleni yapmak bulaşıcı, bir ekipte bir ekip üyesi elinden geleni yapmaya çalışıyorsa bir süre sonra diğerleri de ona ayak uydurmaya başlıyor. Diğer bir yetkinlik ise ehemle mühimi ayırmak, yani önemli ve öncelikli ayrımını yapabilmek… Bu da basit görünmesine rağmen çok önemli bir yetkinlik… Özellikle seçeneklerin sonsuzlaştığı, dijital bir dünyada neyi önceliklendireceğiniz kaynaklarınızı verimli kullanabilmek için kritik önemde.

Türkiye’nin en büyük istihdam platformunun CEO’su olarak yeni nesil teknolojilerle, iş arayanlarla işverenleri internet ortamında bir araya getirirken firmanıza nasıl yenilikler katmak istiyorsunuz?

Bugün olduğu gibi ilerleyen süreçte de dijital teknolojileri kullanarak daha fazla aday ve işvereni, insan kaynakları ve kariyer süreçlerinde doğru işle buluşturma ve Türkiye’nin istihdam piyasasına yön verme vizyonuyla hareket edeceğiz. Bu doğrultuda sürekli yenilenmek bizim için olmazsa olmaz. Geçtiğimiz yıl aday mobil uygulamamızı ve Türkiye’nin en çok kullanılan “Aday Takip Sistemi” olan Kariyer.net Aday Takip Sistemi’ni yeniledik ve Kariyer.net 360’ı yarattık. Yepyeni bir servis olan ve uzun işe alım sü- reçlerini kısalttığımız “Pratik Aday Servisi”ni hayata geçirdik. Mavi yaka iş ve eleman bulma süreçlerine lokasyon bazlı çözüm sunan uygulamamız “İşin Olsun” ile iki buçuk milyonun üzerinde adaya, 150 binden fazla işverene ulaştık. Önümüzdeki dönemde de adaylarımız ve işverenlerimiz için işe giriş/işe alım süreçlerini kolaylaştıran yeniliklerimize devam edeceğiz.

Değerli okuyucumuz,

Bu haberin detayını Business Türkiye dergisinde bulabilirsiniz.