40 yıllık köklü bir geçmiş, birçok farklı sektörde verilen hizmetlerle ülke kalkınmasında alınan etkin rol, gerçekleştirilen her yatırımın altına gururla atılan imza… Ağır yapı malzemeleri perakendeciliği ve toptancılığında kısa sürede gösterdiği yüksek performans ile Ege Bölgesi’nde önemli bir aktör haline gelen Yavuzlar İnşaat, başta Aydın bölgesi olmak üzere diğer şehirlerden gelen yatırımcıların da dikkatini çeken büyük projelere imza atıyor. Yavuzlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Melih Yavuz, üzerinde çalıştıkları projeleri ve inşaat sektörü ile ilgili gelişmeleri aktardı.

Yaklaşık olarak 40 yıldır faaliyetlerinizi aktif bir şekilde sürdürüyorsunuz. Kuruluşunuzdan bugüne dek geçen süreçte Yavuzlar ailesini başarıya götüren en önemli nitelikler nelerdir?
Yavuzlar ailesi olarak yaptığımız çalışmalar ve hayata geçirdiğimiz projelerde, farklılık yakalayıp, konservatif üretimden uzak duruyoruz. Müşterinin zevkine göre yaşam alanları oluşturarak, bu aşamada tecrübeli mimar ekiplerimiz ile birlikte çalışıyoruz. Projelerimizi teslim ettikten sonra da ev sahiplerimizden gelen talepleri her zaman değerlendirerek, düzenlemelerini ilgili personellerimiz tarafından karşılamaya çalışarak müşteri memnuniyetini ilk sırada tutuyoruz. Ticarete başladığımız ilk günden beri en büyük hedefimiz; var olduğumuz her sektörde aldığımız her işi zamanında ve sorunsuz bir şekilde müşteriyle buluşturmak oldu. Taahhüt ettiğimiz süre zarfında tüm imkanları seferber ederek, hayal kırıklıklarının önüne geçip, beklentileri gerçekleştirdik. Çalışmanın kutsallığına olan inancımız, bizi diğer markaların önüne geçirerek, tercih edilen bir firma olmamıza neden oldu. Bunu da başarımızın altında yatan en büyük faktör olarak değerlendirebiliriz

Köklü bir geçmişe sahip olan Yavuzlar İnşaat olarak birçok farklı sektörde başarılı projelere imza atıyorsunuz. Şirketin temellerinin atıldığı zamandan bir marka olana dek geçen süreci kısaca anlatabilir misiniz? İnşaat sektöründe yer alma süreciniz nasıl gelişti?
Temellerini, 1980 yılında, kardeşlerimle birlikte Söke’de attığımız Yavuzlar Şirketler topluluğu, ağır yapı malzemeleri perakendeciliğiyle başladığı serüvenini, 1987 yılında girdiği akaryakıt sektörüyle taçlandırdı. Artan yatırım rakamları ve büyüme hamleleri, unvan değişikliğini de beraberinde getirdi ve 1990 yılında, “Melih Yavuz ve Ortakları Kollektif” ismiyle kurulan şirketimiz ‘Yavuzlar İnşaat Malzemeleri Pazarlama A.Ş’ olarak yeni bir kimlik kazandı. Üretmek, üreterek daha iyi şeyler yapmaya odaklandık. İşte tam da bu düşünceyle yol aldık inşaat sektöründe. 1994’te ilk projemizi gerçekleştirdik. Sonrasında ise sayısız projeye imza attık. Sağlıklı gelişmeyi, evrensel kalite ve standartlarda hizmetler sunmayı hedefleyerek, hayallerin sınır tanımayacağına olan inancımızla yatırım alanlarımızı genişletmeye devam ettik. Köylümüze hizmet, toprağımızda filizlenen beyaz altını değerlendirmek amacıyla Söke’de Yavuzlar Tekstil adı altında ilk Pamuk Çırçır-Prese fabrikamızı 2000 bin yılında hizmete sunduk. Bu sektördeki gelişimimizi 2009 yılında daha büyük üretim ve depolama kapasitesine sahip yeni tesisimizi inşa ederek sürdürdük. Akaryakıt, inşaat, ağır yapı malzemeciliği ve tarıma dayalı sanayiciliğin ardından yeni bir sektör tecrübesi daha bizleri bekliyordu. Muğla’nın Milas ilçesinde bulunan Geyik Barajı çevresinde ‘‘feldspat’’, kuvars ocakları ve zenginleştirme tesislerini kurarak madencilik sektörüne hızlı bir giriş yaptık. Bu hamleyle, ‘feldspat’ ve ‘quartz’ ham maddelerinin iç piyasaya sunumunu ve yurt dışında İtalya ve İspanya’ya ihraç edilmesini sağladık. Gösterdiğimiz başarı bu sektörde de ödüllerle taçlandırıldı. 40 yıldır sağlam temeller üzerinde yükselen markamız altına imzasını attığı her yatırımın, Türkiye’yi ve ülkemiz insanını temsil ettiği bilinciyle başarılı hizmetlerini birçok farklı sektöre yayarak, istikrarlı bir şekilde büyüyor. Şirketler grubumuza bağlı bir şekilde 1990 yılında kurduğumuz Yavuzlar İnşaat ise hızla gelişen Türkiye’nin altyapısının kurulmasında, geliştirilmesinde ve bu sayede daha kaliteli bir yaşama ulaşılmasında, inşaat sektörünün üstlendiği rolün bilinciyle çalışıyor. Sektörün dünya çapında bir oyuncusu niteliğiyle de değişen dinamiklere inovatif çözümler sunmak adına, kullandığımız teknolojileri yeniliyor; bilgi birikimimizi her seferinde bir adım daha ileriye taşıyoruz. MYlife projeleri de bu birikimin bir parçasıdır. Sektörde bilinirliğini artırarak marka imajını yükselten, 40 yıllık inşaat sektörü tecrübesini projelerinde sergileme olanağı bulan firmamız 2016 yılından beri MYlife markasıyla prestijli projeleri alıcılarıyla buluşturuyor.

Değerli okuyucumuz,

Bu haberin detayını Business Türkiye dergisinde bulabilirsiniz.