İyi bir lider, adil ve yol göstericidir.

Kurumsal sosyal sorumluluğu kurum kültürü olarak benimseyen OPET, projeleri ile birçok şirkete örnek olmaya ve öncülük etmeye devam ediyor. Değişen dünya ile birlikte beklentilerdeki faklılaşmanın sektördeki hizmet anlayışını değiştirdiğine vurgu yapan OPET Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk, iş yaşamında şirketleri başarıya götüren noktaları ve başarılı şirketlerde başarılı ekipler oluşturabilen liderlerin en temel özelliklerini aktardı. Liderlerin, ülkesini ve dünyanın geleceğini önemseyerek çalıştığının altını çizen Öztürk, her şeyden önce insanları sevmenin ve topluma hizmeti görev saymanıın gerekliliğine dikkat çekti.

Kuruluşundan itibaren şirketin her bölümünde aktif olarak görev yaptınız. Toplumsal sorunların çözümüne yönelik olarak gerçekleştirdiğiniz kurumsal sosyal sorumluluk projelerinin Türkiye ekonomisini kalkındırmaya yönelik katkıları ne oldu?
Şirketimizde ağırlıklı olarak sosyal sorumluluk projelerinin hayata geçirilmesinde ve yönetiminde sorumluyum. Biz OPET olarak; bugüne dek yaptığımız her şeyi,ülkemize hizmet etmek için yaptık.Her bireyin ve her kurumun içinde yaşadığı topluma karşı görevleri ve sorumlulukları vardır. Bizim diğer şirketlerden en büyük farkımız da budur. Çünkü OPET’te sosyal sorumluluğu kurum kültürü olarak benimsiyoruz. Temiz Tuvalet Kampanyası, Yeşil Yol Projesi,Örnek Köy Projesi, Tarihe Saygı Projesi, Trafik Dedektifleri Projesi ve Kadın Gücü Projesi gibi sürdürülebilir,sonuç odaklı ve toplumsal sorunların çözümüne yönelik olarak ekonomik kalkınmayı destekleyici nitelikte kurumsal sosyal sorumluluk projelerine imza atıyoruz. Bu projelerle toplumumuzda değer yaratıyoruz.

Kurumsal sosyal sorumluluk projeleri ile öne çıkan OPET markasının adından en fazla söz ettirdiği proje ne oldu?
Hiç kuşkusuz Temiz Tuvalet Kampanyası. Bu kampanyayı hayata geçirmemiş olsaydık karayollarında biz hâlâ 2000’li yıllardaki o girilemez hâldeki tuvaletleri görüyor Çok bilinmeyenli denklem kurmaktan kaçınmak, hedef koymak ve rotayı iyi belirlemek; hedefe kilitlenmek ve birlikte yürüyecek, işini seven iyi ekipler kurmak; başarının temel anahtarıdır. olurduk. Bu kampanya ile tuvaletlerin fiziki koşullarını düzeltirken bir taraftan da istasyonlardaki personel ve istasyon sahiplerine eğitimler verdik. Sektörümüze örnek olduk ve pek çok marka bu konuda bizi izledi. Üstelik yalnız istasyonlarla sınırlı kalmadık ve tüm Türkiye dedik. Okullarda ve çeşitli kurumlarda 10 milyon’a yakın kişiye birebir eğitim verdik. Bu şekilde toplu bir bilinçlendirme yapıldı ve köklü bir değişim yaratıldı. Burada önemli olan projenin sürdürülebilir olması idi. 2012 yılında Türk Standartları Enstitüsü’nün, halka açık tuvaletler için yeni standartlar oluştururken OPET’in deneyimine başvurarak, iş yeri ve restoran tuvaletleri de dahil olmak üzere tüm kamuya açık tuvaletlerde bu standartları zorunlu kılması projenin geldiği noktayı özetliyor. Diğer taraftan biz projeyi kurgularken Temiz Tuvalet kampanya sı kapsamındaki eğitimleri ile hijyen bilincinin toplumun geneline yayılması ve gelecek nesillerin daha sağlıklı bireyler olarak yetişmesini hedefledik. Bu bilinçle bugün lerde yine üstümüze düşeni yerine getirerek istasyonlarımızı ziyaret eden müşterilerimize ve çalışanlarımıza toplum sağlığını koruma amaçlı broşürler dağıtarak bilgilendiriyoruz. Öpüşme, tokalaşma ve sarılma gibi toplumsal alışkanlıklardan vazgeçilmesi yönünde uyarılar taşıyan posterler ile hastalıkların yayılmasını önlemek ve korunmak adına tedbir almaya çağrı yapıyoruz. İstasyonlarımızda çeşitli görsel malzemelerle ‘‘Sevmek Korumaktır Öpüşmeye/TokalaşmayaMola’’ mesajlarıyla alışkanlıkların önlenerek virüs ve bakterilerin yayılmaması için uyarılarda bulunulurken, diğer taraftan başta Koronavirüs (COVID-19) salgını olmak üzere tüm gözle görünmeyen mikrop, bakteri ve virüslere karşı hijyen önerileri içeren ‘‘Önce Sağlık’’ başlıklı posterler asıyor ve bilgilendirici broşürler dağıtıyoruz.

Yİş hayatınızın yanı sıra hobilerinize de zaman ayırdığınızı, edebiyat ve fotoğraf sanatıyla ilgilendiğinizi biliyoruz. İş yaşamında hobilere zaman ayırmanın püf noktaları ve bu dengenin iş yaşamında size kazandırdıkları nelerdir?
Ben bir doğa tutkunuyum. Bu nedenle doğayı fotoğraflamaktan ve doğadaki güzellikleri keşfetmekten çok hoşlanıyorum. Bu tutkum şiirlerimde de hep kendini gösterdi.İnsanın bir hobisinin daha olması yaratıcı ve analitik düşünebilme yetisi katıyor. Bu da hayatında konulara farklı açılardan bakmaya yardımcı oluyor.Bununla beraber, hobileriniz çalışma hayatındaki yoğun stresin azaltılmasında çok etkili.

Çok bilinmeyenli denklem kurmaktan kaçınmak, hedef koymak ve rotayı iyi belirlemek; hedefe kilitlenmek ve birlikte yürüyecek, işini seven iyi ekipler kurmak; başarının temel anahtarıdır.

Değerli okuyucumuz,

Bu haberin detayını Business Türkiye dergisinde bulabilirsiniz.