TARİH VE SANATSEVERLERE REHBER OLUYOR

tonwelt; donanım, yazılım, içerik üretimi, servis ve hizmet alanlarıyla, sesli rehberlik projesi için gerekli bütün bileşenleri içinde barındırıyor.

Gürsan Acar kimdir? Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz? Antalya’da doğdum, dört yaşındayken ailemle beraber Almanya’ya yerleştik. Henüz çocukken bile flüt, piyano, org, bateri çalıyordum ve müziğe çok meraklıydım. Kendimi bu yönde geliştirmek istediğim için, ses mühendisliği eğitimi aldım. Eğitimimi tamamladıktan sonra, 22 yaşında profesyonel bateri sanatçısı oldum. İş hayatımın başlarında, birkaç yıl profesyonel bateri sanatçısı olarak çalıştım ve bir Jazz Cafe’nin işletmeciliğini yaptım. Bu süreçte farklı ses stüdyoları ve tiyatrolarda serbest ses mühendisi olarak da görev alıyordum. Şu anda ise tonwelt’in Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütüyorum ve boş zamanlarımda hayat arkadaşım ve kızımla zaman geçiriyorum.

Bir Türk girişimci olarak, Türkiye ve pek çok farklı ülkede başarılı projelere imza atıyorsunuz. Peki Almanya’da yaşayan bir Türk olarak, tonwelt’i kurma fikrinin nasıl oluştuğundan ve kuruluş hikâyesinden bahsedebilir misiniz ?
Berlin’de büyük bir film ve ses stüdyosundan, ses mühendisi olarak çalışmak üzere bir teklif aldım. Her zaman bunun hayalini kurmuştum, 27 yaşındaydım ve her zamanki gibi yapacaklarıma kendim karar vermek istiyordum. Dolayısıyla daha zor olanı seçerek, o zamanlar sadece bir müzik stüdyosu olan, tonwelt studios şirketimi kurdum. Almanya’da yaşayan, Türk kökenli bir genç olarak, gençlik dönemimde ve iş hayatımın başlangıcında,kendimi kanıtlamak ve iş dünyasının saygısını kazanmak için kesinlikle çok daha fazla çaba sarf etmem gerekti. Ancak büyük bir inanç ve sabırla, planlarımı ve kendi şirketime sahip olma hayallerimi sonunda gerçekleştirmeyi başardım. İlk projemiz, Yaşar’ın “Bir Tanem” adlı şarkısına bir caz remiks hazırlanmasıydı. Kısa bir süre sonra yapım şirketi olan Topkapı Müzik’ten Candan Erçetin, Demet, Emre Altuğ gibi sanatçılarla çalışmak üzere yeni teklifler geldi. Bu projeler devam ederken Metropol FM-Almanya için bir arkadaşımla birlikte tüm jingle paketini besteledik ve yapımını gerçekleştirdik. Bu jinglelar, üzerinden 20 yıl geçmiş olmasına rağmen, hâlen kullanılmaya devam ediliyor.

Değerli okuyucumuz,

Bu haberin detayını Business Türkiye dergisinde bulabilirsiniz.