Sürekli gelişim ve değişim ilkesini benimseyerek piliç ürünleri kategorisinde daha pratik, daha lezzetli, daha besleyici ve daha sağlıklı ürünleri geliştirme ve ulaşılabilir kılma misyonuyla faaliyetlerini sürdüren Lezita, halkın gıda ve protein ihtiyacını karşılayabilmek için tüm tesislerinde tam kapasite üretime devam ediyor. Lezita Genel Müdürü Mustafa Özdil pandemi döneminde aldıkları önlemlere ve faaliyetlerine yönelik sorularımızı yanıtlayarak önümüzdeki dönemler için hedeflerini paylaştı.

Lezita olarak Covid-19 pandemisi döneminde çalışanlara ve müşterilerinize yönelik ne tür tedbirler aldınız?
Müşterilerimizin sağlıklı beslenmesine katkıda bulunma misyonumuz, içinden geçtiğimiz bu olağanüstü dönemde daha da anlam kazanıyor. Çalışma koşullarının değiştiği, bireylerin yeme-içme, hijyen ve sağlık alanlarına yönelik tüketim alışkanlıklarını yeniden gözden geçirmesine paralel olarak yeni hizmetlerin geliştirildiği bir döneme girdik. Bizler de çalışan sağlığını birinci önceliğimiz olarak konumlamaya devam ederken, halkın gıda ve protein ihtiyacını karşılayabilmeleri için tüm üretim tesislerimizde tam kapasite ile çalışmaya ve üretmeye devam ettik. Fabrikamızda, depolarımızda ve ofislerimizde aldığımız önlemleri gelişmeler doğrultusunda en üst seviyeye taşıdık. COVID-19 ile mücadele kapsamında üretim tesisinde aldığımız önlemler ve yürüttüğümüz çalışmalarla Türk Standartları Enstitüsü (TSE)’nün ‘COVID-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu’nda belirtilen tüm şartları sağladığımızı belgeleyen ‘TSE COVID-19 Güvenli Üretim Belgesi’ almaya hak kazandık. TSE tarafından salgın sürecine yönelik hazırlanan ve şirketlerin COVID-19 ile mücadelesinde rehber niteliği taşıyan kılavuz doğrultusunda, bu belgeye layık görülmek bizler için gurur ve motivasyon kaynağı oldu.

Pandemi döneminde iş stratejinizde herhangi bir değişiklik yaptınız mı? İş süreçlerinde nasıl bir yol izlediniz?
Pandemi sürecinde en zor dönemlerde bile iş planlamalarımızı kesintisiz hizmet sağlama sorumluluğumuz üzerine kurduk. “İşin sürekliliğini nasıl sağlarız?” sorusunun analizini tüm departman müdürlerimiz ve insan kaynakları ekibimiz ile yaparak şirket süreçlerimizi yönettik. Bizi harekete geçiren ve iş yapış biçimlerimizi değiştirmemizi sağlayan en önemli şey çeviklik yetkinliğine sahip yönetici ve çalışanlarımız ile hızlı ve etkili karar verme yetimiz oldu. Yeni dönemdeki tüm gelişme ve trendleri iş yapış biçimimize entegre ettik. Bu süreçte en dikkat çekici değişimlerden biri de işe alım süreçlerinde yaşandı. Lezita olarak bizler, bu yıl için belirlediğimiz işe alım politikamızda değişiklik yapmamakla birlikte, ileriki süreçlerimize daha fazla dahil edebileceğimiz unsurları stratejimize entegre ettik. Pandeminin henüz sona ermediğinin bilinciyle önlemlerimizi almaya devam ediyor, Lezita Ailesi’ne de çalışma alanlarında ve sosyal hayatlarında gerekli tedbirleri uygulamaları yolunda tavsiyelerde bulunuyoruz.

Değerli okuyucumuz,

Bu haberin detayını Business Türkiye dergisinde bulabilirsiniz.