HAYATTA HER ŞEY iLiŞKiLERLE iLGiLi

Hepimiz, her gün ilişkilerle yaşıyoruz ve ilişkileri konuşuyoruz. İlişki denildiğinde ilk aklımıza gelen romantik anlamda ikili ilişki olabilir ama aslında çok daha kapsamlı… Ailemiz, işimiz, arkadaşlarımız,çocuklarımız, seyahatlerimiz, doğa, evcil hayvanlarımız gibi her şeyle ilişki içindeyiz. Bu ilk yazımı kaleme aldığım Mart 2020’nin ortalarında tüm dünyayı kendi kabuğuna çekilmeye zorlayan koronavirüsle birlikte ilişkimizle de bir sınav veriyoruz. Birçoğumuz geçmiş verilere bakarak, ortalıkta dolaşan haberleri okuyarak ya da gelecek günlerde neler olacağıyla ilgili fikir yürüterek endişe ve korku yaşıyoruz. Bu yazıyı okuduğunuz anda durum nereye varmış olur bilemiyorum. Bu süreç tüm ilişkilerimizle ilgili şapkayı önümüze koyup, enine boyuna bir muhasebe yapmak için iyi bir fırsat olabilir!

Kesin bilgi… Hayatta her şey ilişkilerle ilgili… Bundan eminim, çünkü ben bir ilişki mentoruyum. Yedi yılda altı binden fazla kişiyle birebir görüşme yaptım ve hep ilişkileri konuştuk. Sadece ilişkileri değil; ilişkiler çerçevesinde umutlarımızı, beklentilerimizi, ön koşullarımızı, kriterlerimizi, korkularımızı, travmalarımızı,olasılıklarımızı ve daha bir sürü şey… Uzun senelerdir ilişkilerle ilgili ne duyduysam ve ne gördüysem not aldım. Mentor kimliğimle insanların seçimlerini inceleyip, onların hayatlarına etkilerini analiz ettim. Bu analizden çıkarttığım en önemli sonuçlardan biri son yıllarda çok sık duyduğumuz anda kalma meselesi!

Anda kalmayı başaran ya da anı durdurup kendine ve ilişkisine kuş bakışı bakabilen kişiler, iki kişinin olduğu yerde hiçbir şeyin tek taraflı olmadığı gerçeğini görürler.

Değerli okuyucumuz,

Bu haberin detayını Business Türkiye dergisinde bulabilirsiniz.