Z KUŞAĞINI ANLAMA KILAVUZU

İnsanlık tarihinde bugüne kadar üretilen tüm bilgilerden çok daha büyük datanın tek günde toplandığı günümüzde, kuşaklar arası farklılıklar da gittikçe derinleşiyor. X kuşağı, Y kuşağı derken, Z kuşağındaki gençler de yetişkinliğe adım atarak üretimin aktif bir parçası haline geldi. Bu noktada, Z kuşağının ihtiyaçlarını anlamak, onlarla aynı çizgide düşünebilmek de büyük önem kazandı.

1995 ve sonrasında, yani milenyumda doğan kuşak, “Z kuşağı” olarak adlandırılıyor. Teknolojik devrimlerin içinde dünyaya gelen bu kuşak ile diğer kuşaklar arasındaki uçurum da hiç olmadığı kadar hızlı bir şekilde büyüyor. Günümüz koşullarına çok hızlı uyum sağlayan bu gençleri anlamak da bir önceki nesiller için gittikçe zorlaşıyor. Z kuşağının diğer kuşaklardan farkını ve onları anlama konusunda yararlı olabilecek noktaları incelediğimiz bu yazı, nesiller arasında köprü olacak.

DAHA AZ SOSYALLEŞME İSTEĞİ

Z kuşağını diğer kuşaklardan ayıran en önemli fark, hiç şüphesiz ki daha az sosyal olma istekleri. Teknoloji çağında doğan ve teknolojik araçları, iletişimin birinci yöntemi olarak gören bu kuşak, sorunlarını da mutluluklarını da teknolojik iletişim ile dile getirmeyi tercih ediyor. Z kuşağının telefonda geçirdiği zaman, günlük ortalama 2.5 saatin de üzerinde.

Değerli okuyucumuz,

Bu haberin detayını Business Türkiye dergisinde bulabilirsiniz.