PEGASUS TÜRKİYE’NİN DİJİTAL HAVAYOLU

Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Mehmet Nane, ilham aldığı kişiler arasında yer alan aydınlanma felsefesinin kurucusu Immanuel Kant’ın düşünce ve sözlerinin iş hayatına etkisini anlattı. 2016 yılından bu yana Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü olarak görev alan Mehmet Nane, yurt dışı seyahatlerini, en çok etkilendiği ve örnek aldığı kişileri, iş dünyasının geleceğe hazırlanmasının sırlarını okurlarımız için paylaştı.

Kariyerinizi, dünyaya bakışınızı ve belki daha fazlasını etkileyen olaylar, kitaplar, kişiler, hikâyeler hakkında bilgi ve tavsiye verir misiniz?
Hayatım boyunca beni etkileyen birçok insan oldu. Kimi beni işe aldı kiminin kitabını okudum etkilendim kimi ekibimde yer aldı ama ben ona bir şeyler öğretirken o da bana bir şeyler öğretti. İnsanın hayatı, kendisini etkileyen kişiler, olaylar, hikâyelerle dolu oluyor doğal olarak. Örnek vermem gerekirse, aydınlanma felsefesinin kurucusu Immanuel Kant’ın beni her zaman çok etkilediğini söyleyebilirim. Ahlak, bilim ve felsefe üzerine çalışmalarıyla sadece benim değil, birçok insanın hayatına ışık tutuyordur eminim. Kant, felsefe tarihinin kendisinden sonraki dönemini belirleyici olarak etkileyen, felsefe, fizik ve matematik eğitimleri alarak kendisini sürekli geliştirmeyi başaran bir isim. Bir dönemi etkilemek ve kendini sürekli geliştirmek gerçekten de imrenilecek özellikler.

Pek çok patron ve CEO sık sık yaptıkları yurt dışı seyahatlerini inovatif fikir ve farklı projeleri keşfetme fırsatı olarak değerlendiriyor. Sizin seyahatleriniz de bu yönde mi gerçekleşiyor? Sizi etkileyen bir keşif gerçekleşti mi?
Yurt dışı seyahatleri farklı ülkeler görmek, farklı kültürlerle tanışmak ve farklı atmosferler keşfetmek için gerçekten çok faydalı oluyor. Ben de bu seyahatleri dolu dolu değerlendirmeyi hedefliyorum her zaman.

Yaşadığınız zorluklarla nasıl mücadele edersiniz? Kriz anlarını nasıl yönetirsiniz?
Zorluklar, sıkıntılar, krizler her insanın hayatında dönem dönem karşısına çıkabiliyor. Burada önemli olan öncesinde hazırlıklı, o anda sakin ve kontrollü, sonrasında takipçi olabilmek… Kant’ın bir sözünü hiç unutmam ve kendime de hep hatırlatırım: “Hayatın çeşitli güçlüklerine karşı üç şey hediye edilmiştir: “Ümit, uyku ve gülmek…” Ne kadar doğru, değil mi? İş hayatında zorluklarla karşılaştıkça onun yaşamını ve umut dolu sözlerini düşünür, güç bulurum.

Günümüz şirketlerinde görev alan CEO’lar konumları gereği hem kendini hem de şirketlerini sizce geleceğe nasıl hazırlamalı?

Bir insanın güncel kalması, gündemi takip etmesi ve hem kendini hem de yönettiği şirketi geleceğe hazırlaması gerçekten çok kritik. Dünyayı yakalamanın ve yeniliklere hâkim olmanın, hangi sektörde ve hangi seviyede olursa olsun her iş insanı için bir ihtiyaç olduğuna inanıyorum. Rekabetin bu kadar yüksek olduğu iş yaşamında kendimizi sürekli geliştirmek, yenilemek, çağa ayak uydurmak ve hatta zaman zaman çağın ötesinde düşünmek durumundayız. Ben özellikle teknoloji alanındaki global gelişmeleri ve yenilikleri makaleler, konferanslar, danışman şirket raporları, bilimsel çalışmalar vasıtası ile yakından takip ediyorum; dünya ne yöne doğru gidiyor, bunu bilmek önemli. Bunun yanı sıra genç çalışma arkadaşlarıma kulak veriyorum, onlarla sık sık bir araya gelerek sohbet ediyorum; bir nevi tersine mentorluk gibi. Onlardan çok şey öğrendiğimi söylemeliyim. Ayrıca farklı coğrafyalara seyahat ederek yenilikleri birebir de gözlemliyorum; böylece insan hem zihnini hem de ruhunu zenginleştirebiliyor. Bu da direkt olarak yönetim biçiminize ve şirketinize yansıyor.

Değerli okuyucumuz,

Bu haberin detayını Business Türkiye dergisinde bulabilirsiniz.