Ness World Wide Services CEO’su Harun Turgut, “İş modeli geliştirirken daima değişen dünya şartlarına ayak uydurabilecek şekilde modelleme yapmak
durumundayız. Aksi durumda, bu değişime ayak uyduramayan şirketlerden biri oluyorsunuz.” dedi. Pandemi, dünya ölçeğinde değişimin bazen yıllar değil aylar, haftalar hatta günler içerisinde olabileceğini çok açık bir şekilde gösteriyor. Koronavirüs salgınıyla birlikte birçok sektörde hızlı bir şekilde değişime gidilmesi gerektiğini hatırlatan Turgut, “Birçok perakende şirket bir günde online satışa geçti; uzaktan eğitime karşı olan üniversiteler,okullar ve eğitim kurumları bir hafta içerisinde uzaktan eğitim sistemine entegre oldu; temassız ödeme işleminden kaçınan insanlar aynı gün temassız özellikli kart başvuruları yaptı ve daha onlarca örnek bizlere değişimin bazen zorunluluk olduğunu yaklaşık 3 ay içerisinde gösterdi.”diye konuştu.

YAZILIM YATIRIMLARI ZORUNLU HALE GELDİ
Ekonomik kriz ve daralma dönemlerinin yatırımcılar için alım fırsatları doğuran bir dönem olduğunu kaydeden Turgut, “Yazılım ve donanıma dayalı işlere yatırım yapan kişiler ve şirketlerin yaptıkları işler hak ettikleri değeri geç de olsa görmeye başladı. Yazılım yatırımları, artık zorunlu bir harcama kalemi olarak bilançolara girmiştir. Özellikle uzaktan yönetim, eğitim, takip ve denetim yazılımlarına olan ihtiyaç önemli ölçüde artış gösterdi.” ifadelerini kullandı. Tüm dünyada yazılım sektörüne olan ihtiyacın 2020 yılında önemli ölçüde arttığını aktaran Turgut, “Bizler zaten 2015 yılından bu yana yazılım sektörünün farklı alanlarında faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. 2019 yılında ise sanal sınıf uygulamaları ile uzaktan eğitim sistemine yeni bir metodoloji ile giriş yapmıştık. Bu noktada Kalyon Holding ve YDA İnşaat gibi Türkiye devlerine zaten hizmet vermekteyiz. Yazılım alanında, aktif büyüklüğümüz 5,5 milyon TL’ye, toplam hizmetlerimiz ölçeğinde de 12 milyon TL büyüklüğe ulaşmış durumdayız. Turizm alanında ise bu yıl “Balloon Dubai” markamızla balon uçuşlarına başlayacağız. Hem yazılım hem de turizm sektörlerine yatırımlarımızı hız kesmeden devam ettireceğiz.” açıklamalarında bulundu.

Değerli okuyucumuz,

Bu haberin detayını Business Türkiye dergisinde bulabilirsiniz.