”DİJİTAL DÖNÜŞÜME LİDERLİK EDİYORUZ”

Dünya baş döndürücü ilerlemeler ve yeni teknoloji trendleriyle dönüşürken, liderlik paradigmaları, liderlerin öncelikleri ve gelecek hazırlıkları da değişiyor. Dünyanın en geniş teknoloji ürünleri portföyüyle, bireylerin, toplulukların ve işletmelerin ihtiyaç duyduğu hizmetleri geliştiren Lenovo’da tam da bu noktada dönüşüme liderlik ediyor. “Biz dönüşüme öncülük eden bir firmanın liderleri olarak hem dönüşümü yönetmeyi hem de gelecek için kendimizi bugünden hazırlamayı çok önemsiyoruz” diyen Lenovo Türkiye Pazarlama ve İletişimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Banu Soyak, önceliklerinin yapay zeka, sürdürülebilirlik ve siber güvenlik olduğunun altını çizerek Business Türkiye okuyucularına dönüşümün anahtarlarını aktarıyor.

”GELECEK İÇİN DOĞRU YOLDAYIZ”

Canalys rapor ve tahminlerine göre 2025 yılında global PC sevkiyatlarının yüzde 40’ının yapay zeka uyumlu bilgisayarlardan oluşması öngörülüyor. Bu teknolojik ilerlemeler, deneyimden estetiğe, kullanım şekillerinden günlük alışkanlıklarımıza ezberleri bozuyor, sınırları yeniden tanımlıyor. Bu değişim ve dönüşüm, şirketlerin yönetim kadrolarını, liderlerini ve lider adaylarını dönüşüme zorluyor. Biz de teknolojinin öncü şirketi Lenovo Türkiye olarak dönüşüme liderlik ederken, yöneticiler olarak birer dönüşüm lideri olmayı önemsiyoruz. Lenovo olarak bu sene Mobil Dünya Kongresi’nde yenilikçi bilgisayar, yazılım, konsept ve altyapı çözümleri ile hizmetlerinden oluşan en yeni portföyümüzü duyurduk. Lenovo’nun daima inovasyon odaklı alışılmış formlara meydan okuyan anlayışıyla gelecek için doğru yoldayız.

”LİDERLERİN AJANDASINDA İLK SIRA ARTIK YAPAY ZEKANIN”

Yeni dönemde öne çıkan 3 başlık, yapay zeka, siber güvenlik ve sürdürülebilirlik olacak. 2023 yılında özellikle Türkiye KOBİ ekosisteminin dijital transformasyonu için yapmaya başladığımız çalışmaları 2024 yılında da devam ettirmeyi hedefliyoruz. 2024 yılında bilgisayar pazarındaki liderliğimizi 5. yıla taşımak önemli planlarımız arasında. Diğer yandan sunucu ve depolama segmentinde de pazar payımızı iki katına çıkartmaya odaklı çalışmalarımız devam edecek. Öncülük ettiğimiz dönüşüm, Lenovo’nun dünyayı değiştiren inovasyonlarıyla birleşerek her yerde herkes için daha kapsayıcı, güvenilir ve sürdürülebilir bir dijital toplum yaratmaya destek oluyor. Dünyanın en eksiksiz akıllı cihazlar ve altyapı portföyünü tasarlayarak ve inşa ederek dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca kullanıcı için daha iyi deneyimler ve fırsatlar yaratmak istiyoruz. Bu, en temel ve nihai hedeflerimiz arasında. Bunu global ve yerel düzeyde şimdiye kadar en iyi şekilde başardık.

LİDERLER, YAPAY ZEKANIN FIRSATLARINI İYİ OKUMALI VE YOLUNU ÇİZMELİ

Yapay zeka çağının sağladığı önemli büyüme fırsatlarını sürekli takip ediyor ve değerlendiriyoruz. Özellikle gelişen hibrit yapay zeka trendi, kullanıcıların daha fazla yaratıcılık ve üretkenlik için tasarlanmış cihazlara ihtiyaç duymasıyla sektörde yenilenme döngüsünü teşvik edecek bir trend. Hibrit yapay zeka, cihazların yanı sıra hibrit altyapı ve yapay zeka temelli uygulamalara, çözümlere ve danışmanlık, tasarım, geliştirme ve bakım gibi hizmetlere olan talebi artırarak birden fazla müşteri grubunda büyümeyi destekliyor. Bizim yapay zeka destekli, yapay zekaya hazır ve yapay zeka için optimize edilmiş cihaz, altyapı, çözüm ve hizmet portföyüyle devam eden bu yatırımlarımız, Lenovo’nun “Herkes için yapay zeka” vizyonunun temelini oluşturuyor. Lenovo global düzeyde önümüzdeki yıl yapay zekaya yönelik 1 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyor.

İNOVASYON HARİKASI KONSEPTLER, HEYECAN VERİCİ GELİŞMELER

Heyecan verici bir örnek vermek isterim. Lenovo ThinkBook Şeffaf Ekranlı Dizüstü Bilgisayar konsepti, dünyanın ilk şeffaf notebooku olmasıyla da bizi sektörün geleceği için çok heyecanlandıran, inovasyon harikası bir konseptimiz. Bu ürünümüz, olağanüstü mikro LED şeffaf ekranıyla etkileşim ve yaratıcılık deneyiminde adeta bir devrim yaratıyor. Çerçevesiz ekranı, şeffaf klavye alanı ve havada asılı duruyor izlenimi veren alt yüzeyiyle kullanıcının genel deneyimini çok ileri ve farklı seviyelere taşıyacak. Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriklerle dijital bilgileri üst üste getirerek, iş birliği ve verimlilik konusunda kullanıcılara ve sektöre yeni olanaklar sunacağına inanıyorum. Özellikle yapay zeka ve siber güvenlik konusunda işlerimizi büyütmek için yoğun şekilde çalışıyoruz. Bu sene yapay zeka alanında Lenovo Global tarafından 1 milyar dolar araştırma geliştirme yatırımı yapılması öngörülüyor. Sürdürülebilirlik konusunda ise 2050 yılında karbon net sıfır hedefimizi koruyoruz. Bunun yanı sıra Türkiye’nin dijital dönüşümüne katkı sağlamak üzere TÜSİAD, TÜBİSAD, Vizyon 100 Platformları ve de TÜRKONFED başta olmak üzere çeşitli platformlar ile iş birliklerimizi sürdürüyoruz.

Değerli okuyucumuz,

Bu haberin detayını Business Türkiye dergisinde bulabilirsiniz.