Kaliteden ödün vermeden yarattığı seçkin lezzetlerle sektöründe 25 yıldır başarıyla faaliyet gösteren Pasaport Pizza, bugün geldiği noktada dünyanın önemli markaları ile rekabet ediyor. Modern işletme sistemleri, müşteriye hizmet anlayışı ve kurumsal yapısı ile Avrupa’ya açılmaya hazırlanan marka, “Kazandır Kazan” prensibi ile yurt dışında da fark yaratmayı hedefliyor. Her bayisini Pasaport Pizza ailesinin bir parçası olarak kabul eden marka, istihdam edilen personelleri de aynı zamanda bayi adayları olarak görüyor. Ekonomik ve toplumsal refahı teşvik eden gıda sistemleri üzerinde durduklarının altını çizen Pasaport Pizza Genel Müdürü Mükremin Özdemir hem sorularımızı yanıtlıyor hem de başarılı bir lider olarak stratejilerini paylaşıyor.

Türkiye genelinde 64 ilde sayısı 200’ün üzerinde şubeniz mevcut. Halihazırda devam eden şube hazırlıklarınızın da olduğunu biliyoruz. Şube açma kriterleriniz
ve bu alanda çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?Özellikle yurt dışında şube açmak ile ilgili hedefleriniz ve çalışmalarınız neler?

Türkiye’de yüzde 100 yerli sermaye ile kurulmuş en güçlü büyüme potansiyeline sahip pizza zinciriyiz. Şube açmak için en önemli kriterimiz, bayi adayımızın bu iş için doğru bir yatırımcı olduğuna inanmamız. Doğru yatırımcı ve doğru lokasyon seçimi bu işin en önemli unsuru. Franchising hizmetimizde bizler her bayimizi ailemizin bir parçası olarak kabul ediyoruz. Pasaport Pizza restoranlarında yaklaşık 2 bin kişi istihdam ediliyor. İstihdam edilen kesimin önemli bir kısmı gençler ve kadınlar. İstihdam edilen personeller aynı zamanda bizim bayi adaylarımız diyebilirim. Pasaport Pizza restoranlarında çalışarak sistemi görülüyor ve her biri yeni Pasaport Pizza bayi adayı oluyor. Dolayısıyla kendi içimizden büyüyerek genişliyoruz. Her yeni açılan bayi yeni istihdam yaratıyor. Yurt dışında şu an şubemiz yok. Bununla ilgili olarak sürekli talepler geliyor ve görüşmeleri sürdürüyoruz. Sağlam bir altyapı sistemiyle Avrupa’ya açılmayı planlıyor, Pasaport Pizza şemsiyesi altında Avrupa’da kooperatif mantığıyla güzel işler başarmayı hedefliyoruz

Franchising hizmetinizde kooperatif mantığıyla büyüyen bir şirketsiniz. Söz konusu çalışma biçiminin içeriği ve getirdiği avantajlar neler? Yaklaşımınızı oluşturan prensipleri öğrenebilir miyiz?

Pasaport Pizza olarak bayilerimizin kazancı çok önemli. Bayilerimiz bizim kooperatif mantığıyla büyüyen yapımızın güçlü birer ortağı. Ortaklardan birisinin zarar ettiği bir sistemin yürüme şansı yok. Bizler bayilerimizin gelirleri olan cirolarından herhangi bir pay almıyoruz. Yaptığımız güçlü ürün satın alımlarımızla bayilerimizin kârlılığını artırmaya çalışıyoruz. Bizim en büyük iddialarımızdan birisi de sistem içinde mutlu çalışanlar ve bayiler yaratarak başarıya ulaşmak

Yaşanan gelişmelerle birlikte hızlanan dijitalleşme çalışmalarının sektöre katkıları neler oldu? Büyüyen e-ticaret hacmini ve sizin konuyla ilgili çalışmalarınızı anlatır mısınız? Genel olarak süreç yönetiminde nasıl bir strateji izlediniz?

Dijitalleşme trendlerini yakından takip etmek, artık markalar için adeta bir zorunluluk diyebiliriz. Marka olarak dijitalleşmede örnek gösterilen bir markayız. Bayi yeri seçiminden başlayarak dijital platformları kullanıyoruz. Lojistikten bayi satışlarına kadar online takip yapabiliyoruz. Büyüyen e-ticaret hacmini iyi yöneten ve etkin kullanan bir markayız. Türkiye de mevcut online satış platformlarıyla birlikte online satışlarımız (paket sayısı) son 2 yılda yaklaşık 5 kat arttı. Günümüzde artık çocuklar ana okulundan itibaren dijital bir yaşama başlıyor. Önümüzdeki dönemde dijital neslin nüfus içindeki oranı arttıkça e-ticaret hacminin tahminlerin çok üstünde artacağını düşünerek strateji geliştiriyoruz.

İş dünyasında yaşanan hızlı gelişmelerle birlikte odağınıza aldığınız konular ve öncelikler neler oldu? Önümüzdeki dönem için hedefleriniz ve büyüme stratejileriniz neler?

Pandemi dönemi ile birlikte tüketici alışkanlıkları değişti ve bizim bu durumda hızlı aksiyon almamız gerekti. Online yemek platformları ile ortak reklam ve menü kampanyaları ile bu sürece çok hızlı adapte olduk. Pandeminin hafiflemesi ile online yemek platformlarının yanında tekrar restoran hizmetlerimizi de hızlandırma yönünde çalışmalarımızı yapıyoruz. Önümüzdeki dönemlerde hem paket hem restoran hizmetimizi ülkemizin bütün illerin- de yeni şube açılışları ile sürdürmeyi planlıyoruz.

Pasaport Pizza’nın başarılarının ardındaki isim olarak, kariyer yolculuğunuzda sizi etkileyen ve ilham aldığınız kişi ya da kişiler kimler oldu?

Bütün dünyanın gıpta ile baktığı, örnek aldığı bir lider olan Mustafa Kemal Atatürk benim ilham aldığım en önemli insan. Askeri bir deha olması, cumhuriyeti kurarak her noktada cesaretle uygulamaya geçirmesi, azmi, kararlılığı, sabrı, mücadeleden kaçmaması, hoşgörüsü, devlet adamlığı ve ileri görüşlülüğü, üzerinden bir asır geçse bile uygulamaya koyduğu ve yazdığı her şeyin hala en temel doğru olması ve çağının çok ilerisinde bir lider olmasıyla örnek alınacak tek lider olduğunu düşünüyorum

Değerli okuyucumuz,

Bu haberin detayını Business Türkiye dergisinde bulabilirsiniz.