”HEDEFİMİZ DİJİTAL HİZMETLERİ ARTIRARAK HAYATI KOLAYLAŞTIRMAK”

Ülkemizin ilk ulusal çaplı özel bankası olarak kurulan Yapı Kredi, sektöründe öncü rol oynuyor. Bilişim teknolojileri ve dijitalleşme alanında önemli yatırımlara imza atarak, gelecek yıllar için altyapısını daha da güçlendiren banka, ihtiyaçlar doğrultusunda geliştirdiği ürün ve hizmetleriyle de liderliğini pekiştiriyor. Business Türkiye okuyucuları için sorularımızı yanıtlayan Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Cahit Erdoğan, bizlere tüzel müşterileri için sundukları hizmetleri ve e-ticaret alanında verdikleri destekleri aktarıyor.

Sektöründe ilkleri gerçekleştiren bir banka olarak yine öncü bir projeye imza attınız ve tüzel firmaların şubeyi ziyaret etmeden kolayca müşteriniz olmasına olanak sağladınız. Projenin detaylarını ve sürecin firmalar için nasıl işlediğini anlatır mısınız?

Yapı Kredi olarak 2023 yılının Ağustos ayında hayata geçirdiğimiz ve Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan yeniliğimiz sayesinde artık tüzel firmalar şubeye gitmeye gerek kalmadan görüntülü görüşme gerçekleştirerek Yapı Kredi Mobil üzerinden kolayca müşterimiz olabiliyor. Ticari hesap açılışından başlayarak uçtan uca dijitalden hizmet sunduğumuz firmalar, nakit akış yönetimi ve maaş ödeme gibi 800’ün üzerinde işlemi bankamızın kurumsal dijital kanallarından dilediği anda, dilediği yerde gerçekleştirebiliyor. Nakit akışlarını rahatlıkla takip edebilen Yapı Kredi müşterisi firmalar, kurumsal mobil onay ile işlemlerini ıslak imzaya gerek kalmadan anında onaylayarak tamamlayabiliyor. Tüzel müşterilerimiz bankacılık paketleri, yurt içi ve yurt dışı ödemeler, kredi başvurusu, vadeli mevduat, kredi kartı başvurusu, nakit akışı izleme, maaş ödeme, e-dekont ve dijital slip alabilme gibi birçok işlemi mobil onay ile gerçekleştirilebiliyor. Bu yenilikle hem müşterilerimize hız ve zaman kazandırıyoruz hem de dijitalleştirdiğimiz tüm bu süreçler sayesinde sürdürülebilirliği her anlamda destekliyoruz.

Dijital bankacılık faaliyetleriniz, tüzel müşterileriniz için etkin ve önemli bir kanal. Bu anlamda, müşterileriniz için oluşturduğunuz hizmetleri ve çözümleri anlatır mısınız?

Çalışmalarımızı, tüzel müşterilerimiz için değer yaratmak, sürdürülebilir gelişmelerini desteklemek, işlerini büyütmek ve önlerindeki sınırları kaldırmak amacıyla gerçekleştiriyoruz. Hedefimiz, tüzel müşterilerimize sağladığımız dijital hizmetleri artırarak hayatlarını kolaylaştırmak. Finansman ihtiyaçları için Yapı Kredi Mobil ve Kurumsal İnternet Şubesi aracılığıyla kredi kullanabiliyor ve esnek ticari hesap işlemlerini yapabiliyorlar. World Business kart başvurularını, SGK ve fatura ödemelerini kolaylıkla gerçekleştirebiliyorlar. Ayrıca müşterilerimiz SGK, Bağ-Kur prim ödemeleri, motorlu taşıtlar vergisi, trafik cezası gibi yasal ödemelerini Yapı Kredi Mobil, Kurumsal İnternet Şubemiz veya şubelerimizden ödeme ayrıntılarını belirten bir talimat vererek gerçekleştirebiliyor. Yurt içi ve yurt dışı tedarikçi ödemelerini ise “Banko” adını verdiğimiz toplu ödeme sistemlerinden hızlı ve pratik şekilde tamamlayabiliyor. Dileyen müşterilerimiz, elektronik imza kullanarak talimatlarını bankamıza daha hızlı şekilde iletebiliyor. Ayrıca müşterilerimiz, Yapı Kredi şubeleri üzerinden verecekleri online elektronik hesap özeti talimatıyla hesap hareketlerini kendi muhasebe yazılımlarından anlık olarak kolaylıkla takip edebiliyor. Bununla birlikte SGK otomatik ödeme talimatı veren müşterilerimizin hesaplarında prim tahsilatı için yeterli bakiye olmasa bile Esnek Ticari Hesap’la kredi limiti üzerinden ödeme yapılabiliyor. Böylece ödemelerde aksaklık yaşanmasını engelliyoruz. Öte yandan dijital kanallarımız, nakit yönetimi konusunda da geniş bir işlem seti sunuyor. Müşterilerimiz dijital kanallarımız üzerinden yaklaşan ödemelerini kontrol edebiliyor. TL ve yabancı para cinsinden toplu para transferleri, vergi ve SGK ödemeleri, fatura ödemeleri, çek ve senet işlemleri, maaş ödemeleri gibi işlemleri diledikleri yerden tek tıkla gerçekleştirebiliyor. Dış ticaret yapan müşterilerimiz, ihracat bedeli kabul belgesi (İBKB) düzenleme, ihracat gümrük beyannamesi taahhüt listeleme, ihracat tahsil vesaik gönderisi oluşturma, ithalat ödemesi, Swift Go ile ödeme gibi pek çok işlemi kurumsal internet şubemizden gerçekleştirebiliyor. Ek olarak POS Avans ürünümüzle esnaf ve tüzel firmaları dijital dünyanın avantajlarıyla daha fazla buluşturuyor ve nakit akışlarını yönetmelerinde kolaylık sağlıyoruz. Yapı Kredi üye iş yerleri, POS Avans sayesinde blokede bekleyen POS alacaklarını, vade tarihinde ya da vade tarihini beklemeden ödemelerinde kullanabiliyor. POS Avans ile müşterilerimizin para transferi yapabilmelerine, alıcılarına ödemelerini güvenli ve zahmetsiz şekilde gerçekleştirmelerine olanak sağlıyoruz.

Markalar için e-ticaretin önemi hakkındaki görüşlerinizi ve
bu alanda şirketler için sunduğunuz desteğin içeriğini öğrenebilir miyiz?

7/24 hizmet verebilme, düşük maliyet, geniş kitlelere ulaşım ve sınırsız ürün sergileme imkanlarıyla özellikle e-ticaret, şirketler için önemli bir satış kanalı haline geldi. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de e-ticaretin payı, toplam ticaret hacminin içerisinde giderek artıyor. Biz de bu alanda gerçekleştirdiğimiz iş birlikleriyle tüzel müşterilerimizin dijital dünyaya ayrıcalıklı şekilde adım atmasını ve işlerini büyütmelerini sağlıyoruz. E-ticaretin yanı sıra e-ihracat da firmalar için önemli bir potansiyel barındırıyor. Üreticiden direkt alınabilen ve son kullanıcıya direkt aktarılabilen ürünler, zaman ve maliyet kaybının en aza indirilebilmesi, satış alanının tüm dünyaya yayılması, her kategoride binlerce farklı seçeneğin sunulabilmesi e-ihracatı daha uzun yıllar gündemde tutacak gibi görünüyor. Bu kapsamda e-ihracatı, ülke ekonomisine olan desteği açısından çok önemsiyoruz. Çünkü e-ihracat, şirketlere dünya genelindeki potansiyel müşterilere erişim olanağı sunuyor. Bu doğrultuda e-ticaret alanındaki iş birliklerimizin yanı sıra tüzel müşterilerimizin yurt dışı pazarlar hakkında bilgi sahibi olmaları, doğru müşteri ve tedarikçilere ulaşmaları, global pazar yerlerine entegre olmaları ve yurt dışı şirket kurulumlarında danışmanlık almalarını sağlayan iş birliklerimiz mevcut. Bu iş birliklerimiz kapsamında tüzel müşterilerimiz, ihtiyaçlarına yönelik üyelik paketlerine avantajlı fiyatlarla sahip olabiliyor ve işlerini sınırların ötesine taşıyor. 2023 yılında, e-ihracat alanında kadın girişimcilerin rekabet gücünü artırmak için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile iş birliği yaparak Sınırları Kaldıran Kadınlar Programımızı hayata geçirdik. Program kapsamında, kadın girişimcilerin de işlerini büyütmeleri için gerekli donanıma sahip olmalarını ve önlerine çıkan sınırları eğitimin gücü ile kaldırmayı hedefledik. Bu amaçla 40 kadın girişimcimizi, e-ihracat danışmanlığı almaları için ücretsiz olarak uluslararası eğitim kurumlarıyla buluşturduk.

Euromoney tarafından her yıl düzenlenen “Nakit Yönetimi” alanında üst üste dokuzuncu kez “Sektör Lideri” seçilen Yapı Kredi olarak şirketinizi bu ödüle götüren nakit yönetimi ürünleriniz ve dijital kanallarınız üzerinden hizmete sunduğunuz “Nakit Akışım” modülü hakkında bilgi alabilir miyiz? İşletmelere özel nakit yönetimi destekleriniz neler?

Dijital kanallarımız üzerinden hizmete sunduğumuz “Nakit Akışım” modülü sayesinde müşterilerimizin nakit akışlarını rahatça takip edebilmelerine olanak sağlayarak finansal stratejilerini kolayca planlamasına yardımcı oluyoruz. Bu sayede firmalar nakit akışında tam hakimiyet sağlayabiliyor ve nakit pozisyonuyla ilgili ileriye yönelik tahminleme alabiliyor. Ayrıca nakit akışlarını farklı para birimleri ile takip etmek isteyen müşterilerimiz, nakit akışlarını dolar ya da euro döviz cinsinden görüntüleyebiliyor, düzenli yaptıkları ödemelerden hareketle akıllı tavsiyeler alabiliyor ve nakit pozisyonlarına uygun ürün önerilerinden faydalanabiliyor. Müşterilerimizin Yapı Kredi Kurumsal İnternet Şubesi ve Yapı Kredi Mobil üzerinden bankacılık işlemlerini gerçekleştirirken nakit akışlarını anlaşılabilir şekilde okumalarını, takip etmelerini ve önerilerimizle nakit akışlarındaki hakimiyetlerini artırmayı hedefliyoruz.

Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınmasında enerji ve kaynak verimliliğinin öneminin altını çizerek İhracatı Geliştirme A.Ş. (İGE) iş birliği ile yeni bir finansman programını devreye aldınız. Bu iş birliğinin ve programın içeriğini anlatır mısınız? Program ile hedeflenen noktalar neler?

Yönlendirici ve teşvik edici rolüyle finans sektörü, düşük karbon ekonomisine geçişte çok önemli bir konumda bulunuyor. Bu anlamda Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan, büyüme ve istihdama büyük katkı sağlayan ihracatçı firmalarımıza sunduğumuz bankacılık çözümlerine çok önem veriyor ve önceliklendiriyoruz. Avrupa Komisyonu tarafından beyan edilen mutabakat kapsamında şirketlerin sera gazı salımlarını azaltmaları beklenirken, üretilen ürünler için yeni sürdürülebilirlik standartlarının oluşturulması öngörülüyor. İhracatçı firmaların bu konudaki gelişiminde Yapı Kredi olarak katkımızı en üst düzeyde sağlayabilmek için müşterilerimize Yenilebilir Enerji Finansman Programı’nı sunuyoruz. Enerji verimliliği projeleri ve elektrikli araç alımı süreçlerine İGE kefaletiyle finansal destek sunacağımız bu program ile ihracatçıların yeşil dönüşüm süreçlerini kolaylaştırıyoruz. Çünkü ihracatçı müşterilerimizin, bizi en önemli finansal çözüm ortakları olarak görmelerini çok önemsiyoruz. Bu doğrultuda uluslararası finans kuruluşlarıyla geliştirdiğimiz iş birlikleri sayesinde sürdürülebilir ve yeşil ekonomiye ayrılan fonların kullandırımında önemli rol üstleniyoruz. İhracatçılarımızın gelişimi için en üst düzeyde katkı sağla- yabilmek adına çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Değerli okuyucumuz,

Bu haberin detayını Business Türkiye dergisinde bulabilirsiniz.