”HEDEFİMİZ SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ÖLÇÜLEBİLİR DEĞERLER YARATMAK”

Esas Holding’in sosyal yatırım birimi Esas Sosyal; Şevket Sabancı ve ailesinin topluma yatırım vizyonu rehberliğinde sürdürülebilir ve ölçülebilir sosyal yatırımlar yapıyor. Gerçekleştirdiği araştırmalar sonucunda “gençlik ve istihdam” alanına odaklanan Esas Sosyal, işverenlerce az bilinen devlet üniversitelerinden mezun gençlerin okuldan işe geçişte fırsat eşitliğine erişmesi için çözüm modelleri sunuyor. Gençlik ve istihdam alanında odağına ortak çalışmaları ve araştırmaları alarak, programlar geliştiren Esas Sosyal; kurumsal destekçiler, katılımcılar, mezunlar, mentorlar, STK yöneticileri, İK profesyonelleri ve eğitmenlerin de yer aldığı 2.500 kişilik ekosistemi ile gençlere fırsat eşitliği sağlıyor. Gençlerin gelişmesine yapılan yatırımın hem bugüne hem de geleceğe yapılan yatırım olduğuna inanan kurum; aynı amaca katkı sağlamak isteyen bireyler ve kurumlarla el ele vermenin önemine de dikkat çekiyor. Esas Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Emine Sabancı Kamışlı sorularımızı yanıtladı ve söz konusu programların içeriklerini anlattı.

Ülkemizin lider kurumlarından Esas Holding’in Sosyal Yatırım Birimi “Esas Sosyal” olarak kuruluş amacınızı anlatır mısınız? Esas Sosyal çatısı altında odaklandığınız konular ve sosyal yatırım programlarınız nelerdir?

Esas Sosyal; Esas Holding’in değerlerini, merhum babam Şevket Sabancı ve ailemizin topluma geri verme vizyonu ile birleştirerek gençlere fırsat eşitliği yaratmayı hedefleyen bir sosyal yatırım birimidir. Esas Sosyal olarak “Gençlere Fırsat, Geleceğe Yatırım” mottosunu benimsiyor, faaliyetlerimizi bu çerçevede şekillendiriyoruz. Yaptığımız araştırmalar sonucunda odağımızı “gençlik ve istihdam” olarak belirledik. Küresel ve yerel bazda umut vadeden gençlerin elinden tutmak, potansiyellerini keşfetmelerini sağlamak ve özgüvenli bireyler olarak hayatlarını sürdürmeleri için onlara destek olmak istedik. “Esas Sosyal Fırsat Eşitliği Sağlar” diyerek 6 yıldır başarıyla yürüttüğümüz Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat Programı ile gençlere, Sivil Toplum Kuruluşları’nda 12 ay boyunca özel sektörde karşılığı olan pozisyonlarda tam zamanlı ve maaşlı ilk iş deneyimlerini sunuyoruz. Bu gençlerin maaşları, Esas Holding ve misyonumuza inanan Kurumsal Destekçilerimiz tarafından karşılanıyor. Programa katılan gençler, İlk Fırsat Akademisi kapsamında 250 saati aşkın eğitim ve gelişim desteği de alıyor. Program sayesinde STK’larımız nitelikli iş gücü kazanırken, gençler iş dünyasına sosyal sorumluluk bilinci yüksek bir şekilde adım atıyor. Program ile 6 yılda toplam 200 gence ilk fırsatını verdik. Programımızdan mezun olan gençlerin 6 ay içinde iş bulma oranı %100. Yani, gençler önlerine çıkan fırsat eşitsizliği sorununun ortadan kalkmasıyla, donanımlı ve kendinden emin bireyler olarak profesyonel hayata adım atıyorlar. 9 Mayıs tarihinde 7. dönemimiz için başvurularımızı açıyoruz. Tüm bu faaliyetlerimizden edindiğimiz deneyimler ve aldığımız geri bildirimler sonucunda gençlerin dil yetkinliği sorununa çözüm bulmak istedik. 2021 yılında başlattığımız Hayırlı Sabancı Desteğiyle İngilizce Fırsatım Programı ile kapsamlı İngilizce eğitimi veriyoruz. Bu eğitimi bugüne kadar 350 gençle buluşturduğumuz için çok mutluyuz. Ayrıca Berlitz’in Türkiye’de iş ortaklıkları ile gerçekleştirdiği programlar arasında en yüksek devamlılık oranına sahip Hayırlı Sabancı Desteğiyle İngilizce Fırsatım Programı, Berlitz tarafından örnek uygulama olarak gösteriliyor.

Esas Sosyal, aralarında kurumsal destekçiler, katılımcılar, mentorlar, mezunlar, STK yöneticileri, İK profesyonelleri ve eğitmenlerin de yer aldığı büyük bir ekosistem. Söz konusu iş birliklerinizi ve hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?

Toplumsal sorunlara çözüm modelleri yaratırken, aynı amaca katkı sağlamak isteyen bireyler ve kurumlarla el ele vermenin önemine inanıyoruz. Eğitimli genç işsizliği konusunda sosyal fayda yaratmayı gaye edinmiş kişi ve kurumlara örnek olmayı hedefliyoruz. Aynı konularda yapılan yatırımların kümülatif etkiyi artıracağına inanarak 2019 yılında Kurumsal Destek Programı’nı başlattık ve bugüne kadar misyonumuza inanan 31 kurum, destekçimiz olarak ekosistemimize katıldı. Bu yıl ise Agito Yazılım, Arzum, Bee’o Propolis, BLG Trusted Advisors, DenizBank, Dimes, Doğan Holding, ELİG Gürkaynak Avukatlık Bürosu, Esas Gayrimenkul, ETİ, FİBA Group, Getir, İnfina Yazılım, Kibar Holding, Korozo Group, LC Waikiki, Nobel İlaç, Pegasus Havayolları, QNB Finansbank, SANKO Holding, Tahincioğlu Holding, Turcas Petrol, ÜNLÜ&Co, Volkswagen Doğuş Finans ve Yataş gibi önde gelen 25 kurum, gençlerin ilk iş deneyimlerini destekliyor. Ayrıca kurumsal destekçilerimizin yöneticileri, programlarımıza mentor olarak katkı sağlıyor; mülakat provalarına, söyleşilere ve etkinliklere katılarak engin bilgilerini gençlerle paylaşıyorlar. Üstelik kurumsal destekçilerimizin bursiyerleri de programımızın katılımcısı oluyor. Kurumsal destekçiler, katılımcılar, mezunlar, mentorlar, STK yöneticileri, İK profesyonelleri ve eğitmenlerin de yer aldığı bu 2.500 kişilik ekosistemimiz, en güçlü kasımız diyebiliriz.

Gençlere fırsat eşitliği sağlamayı ve bu anlamda %100 istihdamı hedefleyen bir oluşum olarak ülkemizde kurumların üzerine düşen sorumlulukları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Toplumsal problemler, el ele verirsek çözülebilir ve bu çözümlerin sürdürülebilirliği oldukça önemli. Hayata geçirdiğimiz projenin veya programın toplumdaki yansıması ölçülebilir olmalı. Gençlerin birbirinden farklı yetenekleri, deneyimleri var. Gençlere fırsat eşitliği sunan, çeşitlilik ve kapsayıcılığı benimseyen kurumlar fark yaratacak. Çeşitlilik; daha fazla katılım, yaratıcılık ve performansı tetikleyerek güçlü fikirleri doğurur. Bu sebeple farklı kültürde, farklı deneyimler elde eden gençlerin bir arada çalışması büyük bir zenginlik. Bu zenginliğe inanarak hayata geçirdiğimiz Sosyal Yatırım Programlarımız, 8. Sürdürülebilir İş Ödülleri’nde “Çeşitlilik ve Kapsayıcılık” kategorisinde ödüle layık görüldü. Çalışmalarımızın değerli kurumlar tarafından fark edilmesi bizi gururlandırıyor.

Değerli okuyucumuz,

Bu haberin detayını Business Türkiye dergisinde bulabilirsiniz.