“MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNDE GLOBAL ÖLÇEKTE SEKTÖR LİDERLERİNDEN BİRİYİZ”

En güvenilir teknoloji platformu olmak vizyonu ile tüm sistemini mükemmelleştirme odaklı çalışan arabam.com, sektöründe liderliğini tüm ihtiyaçlara verdiği kaliteli ve güvenilir çözümlerle sürdürüyor. Tüketicilerin dijital alışveriş beklentilerini karşılayacak pek çok hizmeti de hızla devreye alan şirket, ikinci el araç sektöründe müşterilerine birçok hizmeti tek çatı altında sunuyor. Business Türkiye okuyucuları için sorularımızı yanıtlayan arabam.com CEO’su Arda Ayvaz, “ikinci el” kavramının ekonomik etkilerini ve sektörü bekleyen gelişmeleri aktarıyor.

Geçtiğimiz aylarda, kurda yaşanan yükseliş neticesinde 0 km araç fiyatlarında ciddi artışlar yaşanırken, bu durum ikinci el piyasasındaki fiyatların da tırmanmasına sebep oldu. Bu bağlamda hem hacim hem de fiyat olarak piyasanın hareketlendiği ve birtakım düzenlemelerin getirildiği 2023 yılı için genel olarak değerlendirmelerinizi alabilir miyiz?

Resmi Gazete’de 6 Temmuz’da yayımlanan yönetmelik değişikliğine göre, ilan sitelerinde ikinci el otomobilin fiyatının sıfır fiyatının üzerinde olamayacağı açıklandı. Düzenleme bu ilanların denetlenmesi, satıcıların gerçekten alım satım amacıyla mı yoksa kullanım sonrası aracını satmak niyetiyle mi alım yaptığının takibi, fiyatların beklenenin üzerine çıkmasının önüne geçmesini sağladı ve yükselen fiyat ortamında tüketicilerin yararına oldu. arabam.com olarak bu düzenlemeyle birlikte Ticaret Bakanlığı ile tam iş birliği yaparak kullanıcıların tüm sıfır araç fiyat bilgilerine şeffaf şekilde ulaşmasını sağlayacak ürün geliştirmelerini hayata geçirmek için çalışmalara başladık. Sektörün daha sağlıklı gelişimi için her zaman olduğu gibi tüm sektör paydaşlarıyla iletişim ve koordinasyon halindeyiz. Global ölçekte bayilik sisteminin yavaş yavaş değiştiğini görüyoruz. Otomotiv firmaları satışlarını online olarak gerçekleştirmeye başladı. Dolayısıyla çok daha dijital ve şeffaf bir döneme giriş yapıyoruz.

İkinci el pazarında söz sahibi bir marka olarak öncelikle “ikinci el” kavramının ekonomiye izdüşümü hakkında yorumlarınızı alabilir miyiz? Sürdürülebilirlik kapsamında yarattığı faydalar neler?

TÜİK verilerine göre son 3 yıldır Türkiye’de her yıl 1 milyonun üzerinde yeni araç satılırken, yaklaşık 10 milyon 2. el araç satışı gerçekleşiyor. Türkiye, Avrupa’nın en büyük ikinci el araç pazarına sahip olsa da araç sahiplik oranı fiyatlardan dolayı çok düşük. Türkiye’de ortalama araç yaşı 14,5. İkinci el satışlarının da yüzde 60’ını 10 yaş üzeri araçlar oluşturuyor. 5 yaş üzeri araçların pazardaki payı yüzde 84’e ulaştı. İklim değişikliği nedeniyle pek çok ülke sürdürülebilir kaynaklara yatırım yapıyor. Elektrikli araçlar da akaryakıt yerine elektrik ile şarj oldukları için daha sürdürülebilir bir seçenek haline geliyor. TOGG’un üretimi bu anlamda çok önemli bir gelişme. Genel anlamda elektrikli otomobillere yönelik bir ilgi var. Bu noktada şarj ağının genişletilmesi, mümkün olabildiğince bu istasyonların sayısının artırılması önemli.

Hizmetlerini ilk günden bu yana aynı kalite ve güven anlayışıyla sunan bir şirket olarak güvenilir ikinci el alışveriş için dikkat edilmesi gereken noktaları bizlerle paylaşır mısınız? Tüketicilerle aranızda oluşan güven bağını sağlayan faktörler neler?

Türkiye’de ikinci el araç alımı yaparken tüketicilerin kaygısı olabiliyor. Biz bu noktada doğru ilan yayınları olması için ilan verme aşamasında kullanıcıları her adımda bilgilendirmelerle yönlendiriyoruz. Web sitemizde kullanıcıları herhangi bir sözleşme gerçekleştirmeden kaparo iletmemeleri konusunda uyarıyoruz. Yine web sitemizde yer alan blog sayfamızda kullanıcılarımız için bilgilendirici içerikler üretiyoruz. Ticaret Bakanlığı ile çalışmalar sürdürüyor, sürekli iletişim halinde kalıyoruz. Kullanıcıların güvenilir ikinci el araç alım-satım süreçlerini sağlamaları için fiyatlama algoritmamız sayesinde sunduğumuz hizmetlerle ”Arabam Kaç Para?” ürünümüz ile ikinci el bir aracın alıcı veya satıcısı olduğu bir aracın ortalama değerini onlara sunuyoruz. Yine ”Trink sat!” hizmetimizle kullanıcıların güvenilir, kolay ve zahmetsizce araçlarını satabilmelerini sağlıyoruz. Kredi arayışlarında farklı teklifler almalarını sağlıyoruz. arabam.com oto ekspertiz markamız ile de profesyonel ekspertiz hizmetimizi hem kurumsal hem bireysel müşterilerimiz için sağlıyoruz.

Değerli okuyucumuz,

Bu haberin detayını Business Türkiye dergisinde bulabilirsiniz.