”ÖNCELİKLİ HİZMET ALANIMIZ VARLIK YÖNETİMİ”

Ülkemizin güçlü ve öncü bankalarından Yapı Kredi, özel bankacılıkta geliştirdiği hizmetlerle lider banka konumunu başarıyla taşıyor. Uluslararası Finans Ödülleri’nde, “Türkiye’deki En İyi Özel Bankacılık” ödülünün sahibi olan Yapı Kredi, sürekli geliştirdiği hizmetleriyle yenilikçi yaklaşımından da ödün vermiyor. Business Türkiye okuyucuları için sorularımızı yanıtlayan Yapı Kredi Özel Bankacılık ve Varlık Yönetimi Yönetim Başkanı Seda İkizler, bizlere sanat alanındaki faaliyetlerinin yanı sıra müşterilerine sundukları alternatif yatırım araçları ve ürünleri hakkında bilgileri de aktarıyor.

Farklı müşteri gruplarının finansal beklenti ve ihtiyaçlarına odaklanarak sektördeki öncü pozisyonunu sürdüren Yapı Kredi’nin sunduğu finansal ve ek hizmetler hakkında bilgi alabilir miyiz?

Yapı Kredi Özel Bankacılık olarak yüksek varlığa sahip özel bankacılık müşterilerimizi ayrıcalıklı ve kişiye özel hizmetlerle buluşturuyoruz. Özel bankacılıkta varlık yönetimi öncelikli hizmet alanımız. Müşterilerimize deneyimli portföy yönetmenlerimiz aracılığıyla uzun vadeli yatırım bakış açısı ile yatırımcı profillerine bağlı olarak genel yatırım tavsiyesi niteliğinde varlık dağılımı önerilerinde bulunuyoruz. Varlık alokasyonu sayesinde risk iştahına göre portföyün getirisinin daha kalıcı ve sürdürülebilir olmasına yardımcı oluyoruz. Müşterilerimize geniş yatırım hizmeti alternatifleri sunuyor ve bunlara sürekli olarak yenilerini ekliyoruz. Tüm bankacılık ürün ve hizmetlerimizin yanı sıra bankamızın iştirakleri olan Yapı Kredi Yatırım ve Yapı Kredi Portföy ile bütünsel varlık yönetimi hizmeti sağlıyoruz. Yapı Kredi olarak, müşterilerimiz ile öncelikli temasa geçtiğimiz noktamız finansal hizmetlerimiz olsa da ek hizmetlerle de birçok konuda her zaman müşterilerimizin yanındayız. Özel bankacılık müşterilerimizi, kendilerine özel olarak tasarlanmış danışmanlık hizmetleri ile miras, vergi, sanat, yurt dışı eğitim, gayrimenkul ve filantropi gibi birçok konuda alanında uzman çözüm ortaklarımızla buluşturuyoruz. Böylece müşterilerimizin farklı ihtiyaçlarına cevap vererek, bir adım önde odağımızı korumaya devam ediyoruz.

Global Banking&Finance Awards Dergisi’nin her yıl düzenlediği Uluslararası Finans Ödülleri’nde, “Türkiye’deki En İyi Özel Bankacılık” ödülünün sahibi olan Yapı Kredi’yi ödüle götüren yaklaşımı ve dinamikleri sizden dinleyebilir miyiz?

Yapı Kredi Özel Bankacılık olarak gerek finansal ürünlerimizle gerek ek danışmanlık hizmetlerimiz ile müşterilerimiz için kaliteli ve kapsayıcı bir yelpazede çözümler üretiyoruz. Sanat alanındaki çalışmalarımızla da hizmet kapsamımızı genişletiyoruz. Bu doğrultuda, alanında uzman kadromuzla birlikte her zaman Bir adım önde vizyonumuzla müşterilerimizin ihtiyaçlarına tam olarak yanıt verebilmek için çalışıyoruz. Kurum olarak üstün hizmet anlayışımız sayesinde birçok farklı platform tarafından ödüllere layık görüldük. Ulusal ve uluslararası arenada kazandığımız bu başarıları, müşterilerimizle kurduğumuz güçlü bağın bir simgesi olarak görüyoruz. 80. yılımızda da müşterilerimize ayrıcalıklı hizmetler sunarak hayatın her alanında onlara eşlik etmeye devam edeceğiz.

Özel bankacılıkta müşteri beklentileri ve talepleri ne yönde ilerliyor? Konuyla ilgili değerlendirmelerinizi alabilir miyiz?

Dünyadaki gelişmelere paralel olarak değişen ihtiyaçlar, özel bankacılık müşterilerinin beklentilerinde de kendini gösteriyor. Artık müşteriler, finansal beklentilerle birlikte finansal olmayan sonuçlara da odaklanıyor. Bu noktada yatırımcılar, şirketlerin açık ve şeffaf olmalarının yanı sıra aldıkları aksiyonlarla sürdürülebilirlik adına olumlu veya olumsuz hangi sonuçlara etki ettiklerini de görmek istiyor. Özel bankacılık segmentinde ancak yaşça daha genç olan müşterilerimizin, yatırımlarını yaparken daha seçici davrandıklarını gözlemliyoruz. Genç yatırımcılar, fonlara yatırım yaparken yalnız elde edecekleri finansal getiri ile ilgilenmiyor, aynı zamanda yatırım yaptıkları fonların nelere hizmet edeceğini de gözetiyor. Bu doğrultuda kendi doğrularına göre yatırımlarını yönlendiriyor. Ayrıca, yeni kuşak, devraldığı varlığın yönetimi konusunda güvenebileceği bir desteğe ihtiyaç duyuyor. Varlığın el değiştirdiği genç kuşağın, ihtiyaç, beklenti ve isteklerinin daha farklı olduğunun farkındayız. Yapı Kredi Özel Bankacılık olarak değer önerilerimizi, iş modelimizi ve işi yapış biçimimizi, geleceğin gerektirdiği noktalara taşıyacağız ve bugün olduğu gibi her daim bir adım önde olmaya devam edeceğiz.

Sanatın her alanındaki danışmanlık ihtiyaçlarını ”Sanat Danışmanlığı” hizmetiniz ile karşılıyorsunuz. Yapı Kredi Özel Bankacılık’ın sanat danışmanlığı tarafında sağladığı hizmetler neler?

Yapı Kredi Özel Bankacılık olarak, koleksiyoner veya koleksiyonerliğe yeni başlayacak sanatsever müşterilerimizin, sanatın çeşitli alanlarında duydukları danışmanlık ihtiyaçlarını ”Sanat Danışmanlığı” hizmetimiz ile karşılıyoruz. Bu kapsamda doğru eserlerin alınması, nitelikli ve getirisi yüksek koleksiyon oluşturulması, sahip olunan koleksiyonun nasıl korunacağı, yıpranan eserlerin nasıl onarılacağı, koleksiyon değerini artırmak için eklenmesi ya da elden çıkarılması gereken eserler gibi birçok detaylı hizmeti müşterilerimize sunuyoruz. Bununla birlikte müşterilerimiz, ”Sanat Eserleri Kredisi” ile dilediği eseri uygun şartlarla satın alabiliyor. Bankamızın kültür sanata olan ilgisi ve bakış açısı, sanat danışmanlığı hizmetimizin ortaya çıkmasında en büyük etken. Kurucumuz Kazım Taşkent’in de dediği gibi “Biz kültür ve sanatın bankasıyız.” Yapı Kredi olarak, kültür ve sanatın topluluklar için ifade ettiği değerin farkındayız ve bu değeri artırmak için durmaksızın çalışıyoruz. Bu gerçeklikler odağında baktığımızda, özel bankacılık faaliyetlerimizin önemli bir kısmını kültür sanat etkinliklerinin oluşturduğunu söyleyebiliriz. Kültür ve sanata sağladığımız desteklerle, toplum da sanatın ulaşılabilirliğini artırmak için uğraşıyoruz. Bu doğrultuda, özel bankacılık müşterilerimizin ilgi alanlarına yönelik özel kültür sanat etkinlikleri düzenliyor ve onlarla bu ortamlarda bir araya geliyoruz. Son olarak 24 çağdaş sanat galerisinin bir araya gelerek organizasyonunu üstlendiği Art Show: Galeriler Buluşması’nın kurumsal sponsoru olduk. Bu sene ilk kez gerçekleştirilen serginin ön gösterimi sonrasında müşterilerimizle özel bir yemekte buluşarak keyifli vakit geçirdik. Kültür ve sanat yaşamına değer katan, sanatseverler tarafından yoğun ilgi gören bu denli kıymetli etkinliğin bir parçası olduğumuz için çok mutluyuz. Yapı Kredi olarak attığımız tüm adımlarda, toplumumuzda ortak fayda ve değer yaratmak en önemli odak noktamız. Türk Eğitim Vakfı (TEV) ile hayata geçirdiğimiz “Yapı Kredi Özel Bankacılık Sanat Bursu Fonu” ile sanat alanında eğitim gören genç yeteneklerin yanında oluyoruz. Genç sanatçılarla hayalleri arasındaki sınırları kaldırmak için hayata geçirdiğimiz bu burs programı sayesinde sanatçı adaylarını geleceğe hazırlıyoruz. Sanat eğitimini sürdüren bursiyerlerimizin hayallerinin peşinden gitmesi ve yeteneklerini geliştirerek kendilerini ve de eserlerini gösterebilmesi bizim için büyük bir sevinç ve gurur. Bu doğrultuda geçtiğimiz yıl, bursiyerlerimiz World Akustik konserleri kapsamında Yapı Kredi bomontiada’da sahne alarak sanatseverlere keyifli bir konser verdi. Üstelik genç yeteneklerin yanında olmak için Türk Eğitim Vakfı’yla oluşturulan bu fona isteyen herkes katkı sağlayabiliyor. Bu yola genç sanatçıları desteklemek için çıktık ve zaman içerisinde bursiyerlerimizin sayısını artırmayı, sanatın ve sanatçının her daim yanında olmayı amaçlıyoruz.

Özel bankacılık müşterileriniz için sunduğunuz alternatif yatırım araçları ve ürünleri öğrenebilir miyiz? Kişiye özel ayrıcalıklarınız neleri kapsıyor?

Varlık yönetimi hizmetimiz kapsamında dinamik piyasa koşullarında müşterilerimizin beklentilerine cevap veriyoruz. Profesyonel fon yöneticileri tarafından aktif olarak yönetilen 50’yi aşkın yatırım fonu ile yatırım seçenekleri sunuyoruz. Yapı Kredi Portföy aracılığıyla yine müşterilerimizin risk tercihi ve getiri beklentilerine paralel olarak ”Özel Portföy Yönetimi” hizmeti de veriyoruz. Yine özel bankacılık müşterilerine özel bir diğer hizmetimiz olan ”Özel Portföy Danışmanlığı” ile profesyonel varlık yöneticileri tarafından yüksek varlıklı müşterilerimiz için hazırlanan yatırım stratejileri ve buna yönelik çözümler de sağlıyoruz. Sermaye piyasalarında 20 yılı aşkın tecrübeye sahip bankamız iştiraki Yapı Kredi Yatırım aracılığıyla yerli ve yabancı hisse senedi ve gelişmiş türev işlemleri ile yatırım stratejileri, danışmanlık hizmetleri ve kişiye özel yatırım tavsiyesi gibi çok geniş yatırım hizmeti alternatifleri sunuyor ve bunlara yenilerini ekliyoruz. Bu yıl şubat ayında müşterilerimizin doğrudan uluslararası piyasalarda hisse senedi işlemleri yapmalarına imkan veren “Yurt Dışı Hisse Senetleri” menüsünü, Yapı Kredi Mobil’de uygulamaya aldık. Bu sayede müşterilerimiz dünyada önde gelen birçok borsada yurt dışı hisse senedi alım/satım işlemlerini hızlı ve güvenilir şekilde gerçekleştirebiliyor.

YAPI KREDİ’DEN ÖZEL BANKACILIK ANLAYIŞINDA 3 İLKE

• Sürdürülebilir ve kaliteli hizmet sunmak.

• Müşterilerimize hayatın her alanında ayrıcalıklı hizmetlerimizle eşlik etmek.

• Çağımızın en güncel teknolojilerinin sağladığı hayatı kolaylaştıran imkanları, müşterilerimize sunduğumuz hizmete en iyi şekilde entegre etmek.

Değerli okuyucumuz,

Bu haberin detayını Business Türkiye dergisinde bulabilirsiniz.