“TEKNOLOJİYİ KULLANARAK TÜKETİCİLERE DAHA İYİ BİR DENEYİM SUNUYORUZ”

Proptech (gayrimenkul&teknoloji) sektörünün en güçlü ve dinamik oyuncularından Emlakjet, uçtan uca inovatif çözümler sunma vizyonu ile gayrimenkulde ilk akla gelen teknolojik platform olma yolunda başarıyla ilerliyor. JETSAT servisi ile dünyada örneklerini gördüğümüz i-buying’i Türkiye’de kullanıcılarına hizmet olarak sunan ilk ve tek gayrimenkul listeleme portalı olan şirket, sürekli proje geliştiren dinamik bir ekibe sahip. Business Türkiye okuyucuları için sorularımızı yanıtlayan Emlakjet CEO’su Tolga İdikat yeni dönem hedeflerinin yanı sıra, günümüz liderlerinin ön plana alması gereken unsurları da bizlere aktarıyor.

Sektörünün en güçlü ve dinamik oyuncularından Emlakjet olarak, geçtiğimiz zorlu süreçlerin ardından 2023 yılı değerlendirmelerinizi ve 2024 yılına dair sektör beklentilerinizi alabilir miyiz?

2023, hem ülkemiz hem de dünyamız için zorlu bir yıldı. 2023 yılında yaşanan deprem, savaş gibi küresel gelişmeler, 2023’ün ikinci yarısında yükselen konut kredi faizlerinin konut alımını yavaşlatması emlak sektöründe de belirsizliklere yol açtı. Bu zorlu koşullara rağmen Emlakjet olarak hedeflerimizi gerçekleştirmeyi başardık ve 2023 yılında yüzde 120 büyüme sağladık. Emlakjet bilinirliğini ve kullanılırlığını artırdık. 30 binden fazla gayrimenkul danışmanı Emlakjet üzerinden 1,5 milyondan fazla ilan yayınladı. Bu ilanlar sayesinde müşterilerimize 4,2 milyon çağrı yönlendirildi, 58 milyon tekil kullanıcı Emlakjet’i kullandı. Emlakjet’in uçtan uca yatırım modeli olan “Emlak Yatırım Uzmanı” ile gayrimenkul yatırımcılarını destekledik. Bu model sayesinde 500 milyon TL tutar gayrimenkul yatırımına yönlendirildi. Müşterilerimizle anında iletişim halinde olabileceğimiz ve anında çözüm sunabileceğimiz Jetchat ürünümüzün ve güvenilir/ profesyonel taşınma çözümümüz olan Jettaşın’ın lansmanını gerçekleştirdik. Emlakjet olarak, Türkiye’nin en iyi 10 teknoloji şirketleri arasında olma vizyonuyla çıktığımız yolculukta, “Emlakjet Ar-Ge merkezi” olarak tescillendik. 2024 yılında yüksek faiz ortamı aynı şekilde devam edecek ise işlem adetlerinde yavaşlama sürecek. Diğer yandan arsaya olan talebin artacağını ve de artan inşaat maliyetleriyle beraber konut fiyatlarında da yaklaşık olarak enflasyon oranında artış öngörüyoruz. Emlakjet olarak 2024 yılındaki odak noktalarımızdan biri, dijitalleşmeyi daha da güçlendirmek olacak. Bu kapsamda, yeni teknolojileri kullanarak kullanıcılarımıza yeni ürünlerimiz ile daha iyi bir deneyim sunmayı hedefliyoruz. En önemli hedefimiz, Türkiye’nin lider emlak portalı olarak sektöre değer katmak. Amacımız ise Emlakjet ile herkesin hayalindeki gayrimenkule hızlı, kolay ve güvenilir olarak ulaşmasını sağlamak.

Gayrimenkul ve teknolojinin birleşiminden oluşan yeni tanımlardan PropTech, sektörünüzde bilgi, iş – lemler ve yönetimde önemli değişimlere yol açıyor. Bu bağlamda, teknolojinin gayrimenkulle ilişkisine dair görüşlerinizi alabilir miyiz? Bu dijitalleşme, tüketici üzerinde ne gibi farklar yaratıyor?

Teknoloji, gayrimenkul sektöründe bilgi, işlemler ve yönetim alanlarında önemli değişimler yaratıyor. Artık tüketiciler, internet üzerinden istedikleri zamanda ve yerde gayrimenkul ilanları inceleyebiliyor, karşılaştırmalar yapabiliyor ve satın alma kararlarını en doğru şekilde verebiliyor. Dijitalleşme, tüketicilerin gayrimenkul satın alma veya kiralama süreçlerini daha verimli ve kolay hale getiriyor. Ayrıca, tüketicilere daha fazla seçenek ve fırsat sunuyor. Tüm bu olanaklar günümüz dünyası için büyük önem taşıyor. Bu kapsamda biz de yeni teknolojileri kullanarak gayrimenkul ilanlarımızı daha zengin ve bilgilendirici hale getirmeye çalışıyoruz. Emlakjet olarak, teknolojiyi kullanarak tüketicilere daha iyi bir deneyim sunuyoruz. Ayrıca, tüketicilerin gayrimenkul satın alma veya kiralama süreçlerini daha kolay ve hızlı hale getiren yeni ürün ve hizmetler geliştiriyoruz. Bunlardan en yenisi, 2023 yılında lanse ettiğimiz Jetfırsatlar ürünümüz. Burada makine öğrenmesi ile tüketicilerin en uygun fiyata ev bulmasına katkı sağladık. Bunun yanı sıra ev taşıma sürecinde evden eve nakliyat sorununu hızlıca çözen, son kullanıcıya taşınma süreçlerinde hızlı ve güvenilir taşınma hizmeti sunan Jettaşın müşterilerimiz tarafından çok beğenildi. Ayrıca sektörde ilk ve tek olan portföy paylaşımı sistemini devreye aldık ve bu sistem sayesinde 100 bin ilan emlak ofisleri arasında paylaşıma açıldı. 2024 yılında özellikle yapay zeka kullanımını daha da artırarak tüketicinin hayalindeki eve ulaşmasını kolaylaştırmayı hedefliyoruz.

Emlakjet, bulunduğu sektörde çözüm odaklı hizmet veren ve tüketiciyle samimi dil geliştiren bir marka. Bu anlamda, kullanıcılarınızla kurduğunuz bağlarda öne çıkan unsurlar neler? Çözüm ortağı olma bağlamında geliştirdiğiniz yaklaşımları anlatır mısınız?

Emlakjet olarak, kullanıcılarımızla kurduğumuz ilişkilerde çözüm odaklılığı ve samimiyeti ön planda tutuyoruz. Bu doğrultuda, kullanıcılarımızın ihtiyaçlarını ve beklentilerini en iyi şekilde anlamaya çalışıyoruz. Bazı aylarda gerek son kullanıcıya gerekse kurumsal üyelerimize sektörle ilgili anketler sunuyor ve yönelimlerini ölçümlemeye çabalıyoruz. Kullanıcılarımıza çözüm ortağı olma amacıyla geliştirdiğimiz yaklaşımlardan biri, onlara ihtiyaç duydukları her an destek olabilmek. Haziran ayında canlıya alınan JetChat özelliğimizle kurumsal üyelerimiz akıllarına takılan birçok konuda buradan destek alabiliyor. Emlakjet olarak gelen taleplerin en az yüzde 50’sini bu özellik sayesinde hızlıca çözüme kavuşturabiliyoruz. Kullanıcılarımızın gayrimenkul satın alma veya kiralama süreçlerini en iyi şekilde yönetebilmeleri için onlara çeşitli araçlar ve hizmetler sunuyoruz. Bu araçlar ve hizmetler arasında, gayrimenkul karşılaştırma motoru, emlak uzmanları ile iletişim kurma imkanı, sanal turlar ve 360 derece görüntüler yer alıyor. Uçtan uca yatırım modeli olan “Emlak Yatırım Uzmanı” hizmetimiz ile gayrimenkul yatırımcılarına uzman ekibimiz tarafından alımsatım, yenileme, eşyalandırma gibi tüm süreçlerde destek sağlıyoruz. Emlakjet.com içerisinde yer alan ”Arsa Dünyası” alanı ile arsa yatırımcılarına özel haberler, ilanlar ve fırsatlar sunuyoruz. Kullanıcılarımıza fiyatı düşen ilanları hızlıca bir kategoride listeleyen Jet Fırsatlar ile bu yıl içerisinde yaklaşık olarak 6 milyon kişiye direkt fayda sağladık. Emlakjet olarak, sektörde fark yaratmak için yenilikçi ve teknoloji odaklı yaklaşım benimsiyoruz. Bu doğrultuda geliştirdiğimiz stratejilerden bazıları şunlar:

Dijitalleşmeyi tüm süreçlerimizde entegre etmek: Bu kapsamda, gayrimenkul ilanlarımızı zenginleştirmek için yeni teknolojileri kullanıyoruz. Ayrıca, kullanıcılarımızın gayrimenkul satın alma veya kiralama süreçlerini daha kolay ve hızlı hale getiren yeni ürünler ve hizmetler geliştiriyoruz.

Kullanıcı odaklı olmak: Tüm stratejilerimizi kullanıcılarımızın ihtiyaçlarını ve beklentilerini karşılamak üzerine kurguluyoruz. Bu doğrultuda, kullanıcılarımızın görüş ve önerilerini dikkate alarak sürekli olarak kendimizi geliştiriyoruz.

Çözüm ortağı olmak: Çalışanlarımızdan son kullanıcıya, son kullanıcıdan iş ortağımız emlak ofislerine kadar tüm süreçlerde soruna değil çözüme odaklanmayı bakış açımız haline getirdik.

Proaktiflik: Hedef ve amaçlarımız doğrultusunda hızlı ve doğru kararlar alabilmek Emlakjet’in kültürünü oluşturan etmenlerden biri.

Geçtiğimiz kasım ayında yayımladığınız Türkiye genelinde emlak verilerine dair değerlendirmelerinizi alabilir miyiz? Ülkemizde eğilimler ne yönde ilerliyor?

Emlakjet olarak, geçtiğimiz kasım ayında yayımladığımız Türkiye genelindeki emlak verilerine göre, 2023 yılı sonu itibarıyla Türkiye’de satılık ve kiralık gayrimenkul fiyatları geçen yılın aynı dönemine göre, satılık konut fiyatları yüzde 86, kiralık konut fiyatları yüzde 108 artış gösterdi. Bu artışta, küresel ekonomik toparlanma, artan enflasyon ve konut kredi faizlerinin düşüşü gibi faktörler etkili oldu. Satılık konutlarda, Ankara, Bursa ve İstanbul en yüksek fiyat artışı gösteren iller oldu. Ankara’da satılık konut fiyatları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 91 artarken, İstanbul’da bu oran yüzde 44 oldu. Bursa’da ise yüzde 68’lik bir artış gözlemledik. Kiralık konutlarda ise fiyatlar en çok İstanbul ve İzmir’de artış gösterdi. İstanbul’da kiralık konut fiyatları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 41 artarken, İzmir’de bu oran yüzde 123 oldu. Emlakjet olarak yaptığımız araştırmalara göre, 2024 yılında da Türkiye’de emlak fiyatlarında artış trendinin devam etmesi bekleniyor. 2023 yılının parlayan yıldızı arsa yatırımı oldu. Emlakjet verilerine göre arsa aramaları yüzde 251 arttı. İl bazlı arsa aramalarına baktığımızda da talebin Kırklareli, Çanakkale ve Manisa’ya yöneldiğini görebiliyoruz. 2024 yılı içerisinde de arsa yatırımına ilginin devam edeceğini öngörüyoruz.

Önümüzdeki döneme dair hedeflerinizi ve yeni yılda Emlakjet’te kullanıcılarınızı bekleyen yeni projelerinizi anlatır mısınız?

Emlakjet olarak sürekli proje geliştiren bir ekibiz. Yakın hedeflerimizi ve projelerimizi kısaca şöyle sıralayabiliriz: Yeni ürünler ile müşterilerin alım satım işlemlerini kolaylaştırmak, usta, temizlik, dekorasyon konularında da müşterilerimize hizmetler sunmak. Teknolojik altyapımızı güçlendirerek müşteri deneyimini iyileştirmek. Arsa alım satım konusunda yeni ürün ve hizmetler geliştirmek. Kullanıcıların gayrimenkul konusunda A’dan Z’ye tüm süreçlerine destek olacak bir süper uygulama haline gelmek. Tescilli Ar-Ge merkezi olarak teknolojik çalışmalara öncülük etmek. Proptech sektöründeki çözümlerimizi geliştirerek değer yaratmak.

Başarılı bir CEO olarak ekipleriniz de aradığınız en önemli kriterler neler? Size göre bir CEO kendini ve ekibini geleceğe nasıl hazırlamalı?

Günümüz, değişimin çok, sürekli ve hızlı olduğu bir dönem. Bu sebeple “adaptasyon” benim için çok önemli bir kriter. Hangi alanda çalışıyor olursa olsun, ekip arkadaşlarımın girişimci bir ruhla, işini uçtan uca sahiplenecek şekilde çalışmasını çok önemsiyorum. Diğer taraftan birbirini dinleyen, iş birliği ile başarıya koşan ekipler ile yola devam etmek benim için çok kritik. Günümüzde CEO’lar idareci vasfıyla değil, destek olan, dinleyen, gerektiğinde kollarını sıvayıp yapılması gerekeni yapacak şekilde pozisyonlanan bir liderlik tarzı ile yönetim sergilemeli diye düşünüyorum. Bunu yaparken de günümüz CEO’larının kanaatlerle değil kanıtlarla, yani data ile karar alınan bir ortam yaratması çok önemli. En kıdemli elemanın veya sesi en çok çıkanın değil en iyi fikrin kazandığı, herkesin kendisini sürekli geliştirdiği, eşitlikçi, şeffaf ve iş birliğinin ön planda olduğu bir çalışma ortamı yaratmak CEO’nun ana görevi olmalı diye düşünüyorum.

CEO olarak şirketlerin sürdürülebilir başarıya ulaşmalarındaki en önemli niteliğin ne olduğunu düşünüyorsunuz? İş hayatındaki yeni dönem ile birlikte sizce bu niteliklere hangi yönetim kabiliyetleri eklenmeli?

Sürdürülebilir başarı aslında sürekli kendini geliştirmek ve yeni ihtiyaçları, yeni teknolojileri, yeni trendleri sürekli dinleyip, anlamak ve bunlara göre kendini ve şirketi yönlendirmekten geçiyor. Artık dijitale doğan müşteriler ve çalışanlarla çevrelenmiş durumdayız. Bu sebeple atı – lan her adımda, alınan her kararda “çağdaş” bir düşün- me sisteminin olması gerekiyor. Bu ekosistemde başarılı olmanın yolu da sağlıklı iletişim kurabilme, adaptasyon, kendini geliştirmeye tutkuyla bağlı olmaktan geçiyor.

Değerli okuyucumuz,

Bu haberin detayını Business Türkiye dergisinde bulabilirsiniz.