1 MİLYON 350 BİN METREKARE ALANDA YENİ BİR HAYAT VADİSTANBUL

40 yılı aşkın süredir faaliyetlerine devam eden Artaş İnşaat, bugüne kadar 20 bin konuta imza attı. Bu konutların çoğunluğu Avrupa Konutları markasıyla hayat buldu.

Süleyman Çetinsaya tarafından 1977 yılında kurulan Artaş İnşaat, gayrimenkul, perakende ve turizm sektörlerinde Türkiye ekonomisine önemli katkılar sağlamaya devam ediyor. Bugüne kadar 20 bin konuta imza atarak sektöründe öncü konumuna yükselen Artaş İnşaat, Vadistanbul adını verdiği ve toplam 1 milyon 350 bin metrekare inşaat alanında hayata geçirdiği projeyle yeni bir yaşamın kapılarını aralıyor. Yönetim Kurulu Üyesi Serhan Çetinsaya, projeleriyle ilgili son durumları paylaştı.

40 yıldan uzun bir süredir inşaat sektöründe yer alan, başarılı binlerce konuta imza atan Artaş İnşaat hakkında kısaca bilgi alabilir miyiz? Artaş İnşaat 1977’de babam Süleyman Çetinsaya tarafından kurulmuş bir konut şirketidir. Zaman içinde konut haricinde, dönemin şartlarıyla iş merkezi ve otel yatırımları da oldu. 40 yılda yaklaşık 20 bin konut yapıldı. Bu konutların çoğunluğu 2004 yılında kurulan Avrupa Konutları markasıyla hayat buldu. Artaş İnşaat, bir inşaat firması olarak çoğunlukla konut piyasasında etkin olurken, diğer yandan alışveriş merkezi ve otel inşaatları gerçekleştirip bunların yönetimi ve işletmeciliğini de üstlenmiştir.

Avrupa Konutları Tem, Avrupa Konutları Ispartakule, Avrupa Konutları Kale, Avrupa Konakları Florya, Avrupa Konakları Saklıbahçe gibi birçok projeye imza attınız. Devam eden projelerinize değinmeden önce teslim edilen projelerinize yönelik aldığınız dönüşlerden ve projelerin öne çıkan özelliklerinden bahsedebilir misiniz?

Aralık 2019 itibariyle teslim edilen daire adedi 19 bin 500. 2020’nin ilk çeyreğinde Avrupa Konutları Yamanevler’in birinci etabının teslimiyle bu sayı 20 bini bulacak. Avrupa Konutları’nın hâricinde İstanbul için değer oluşturan, Vadistanbul ve Tema İstanbul projelerimiz de hayata geçti. Avrupa Konutları markalı yaklaşık 14 bin konut bulunurken Tema İstanbul ve Vadistanbul konutlarıyla beraber 20 bin rakamını buluyoruz.

Satış süreci devam eden projelerinize gelirsek… Avrupa Konutları Yamanevler, Avrupa Konutları Başakşehir, Avrupa Residence &Office Ataköy, Tema İstanbul Bahçe… Satıştaki projelerinizde son durum nedir?

Şu an satışı devam eden yedi projemiz bulunuyor. 2020 yılının ilk altı ayında bu projelerimizde az sayılarda kalan daire stoklarını eritmeyi hedefliyoruz. Bununla birlikte çok yakında, Atakent’te 362 konutluk Avrupa Konutları Atakent – 4B’yi satışa çıkarıyoruz. Bu proje daha önce hayata geçirdiğimiz ve yaşamın başlamış olduğu Avrupa Konutları Atakent 4’ün hemen yanında yer alıyor. Bu yıl bir başka Avrupa Konutları markalı proje de Arıcılar’da hayat bulacak. Hasdal Kışlası’nın karşısında, Vadistanbul’a yakın bir konumda, havalimanı güzergâhında yer alacak projeyi 2020 yılının ortalarına doğru lanse etmeyi planlıyoruz.

1 milyon 350 bin metrekare alana sahip Vadistanbul projesine ayrı bir başlık açalım isteriz.

Vadistanbul 2010 yılında başlamış ve 2019 yılında bitmiş, dokuz yıla yayılmış bir proje. Toplam 1 milyon 350 bin metrekare inşaat alanında; 300 bin metrekarelik Türkiye’nin en büyük ofis kompleksi, 1915 konut, alışveriş merkezi, bir Service Apartment Residence, bir tane beş yıldızlı otelden oluşan karma bir proje. Şu an projemizde yaşam başladı. 2018’in Ağustos ayında teslimine başladığımız Vadistanbul’un üçüncü etabında, elimizde sayılı daireler kaldı. 2020 yılında tüm dairelerimizin satışlarının tamamlanmış olmasını hedefliyoruz.

Seyrantepe Metro İstasyonu’ndan Vadistanbul’a ulaşan ve Türkiye’nin özel sektör yatırımı olan ilk metrosu “Vadistanbul Havaray”, projeyi şehrin ana ulaşım hattına bağlıyor. Bize Havaray’dan da bahsedebilir misiniz?

Vadistanbul Havaray, Türkiye’nin ilk ve tek özel metro projesi. Şu an İstanbul Metro AŞ’ye F3 olarak kayıtlı ara bağlantı istasyonu Havaray, 15 milyon TL yatırımla İsviçreli bir şirket tarafından yaklaşık iki yıl çalışmanın sonucunda gerçekleşti. Havaray’ın günlük konutlarda yaşayanlar, ofislerde çalışanlar ve AVM’ye gelenlerin hâricinde özellikle Galatasaray’ın maç günlerinde çok kez kullanıldığını gördük. Türkiye-Arnavutluk maçında yalnızca dört saatte 23 bin kişi taşıma kapasitesine ulaştı. Havaray, Vadistanbul’a gelen insanların ulaşım anlamında memnuniyetle kullandığı, tamamen ücretsiz olarak Vadistanbul’un işletme projesidir.

Değerli okuyucumuz,

Bu haberin detayını Business Türkiye dergisinde bulabilirsiniz.