Geleceğin dünyası metaverse, yapılan yatırımlar ve çalışmalarla birlikte yeni bir ekonomi oluşturuyor. Şirketlerin stratejilerinde köklü değişikliklere gitmesine yol açacak olan metaverse’in, insan kaynaklarına yönelik yeni ihtiyaçların ve yeni iş modellerinin öncüsü olacağı açıkça görülüyor. Metaverse’ler, çok oyunculu çevrimiçi oyunlar şeklinde yıllardır hayatımızda ancak gerçek dünyamıza benzeyen, hem oyuncular hem de oyun oynamayanlar için yeni etkileşim modları geliştiren ve bizleri peşinden sürükleyen dijital deneyim çağına doğru hızla gidiyoruz. Fiziksel kısıtlamaları ortadan kaldıran metaverse, tüm sektörleri şimdiden canlandırmaya başlamış durumda. Yeni sanal evren, elbette yepyeni olanakları da hayatımıza getiriyor. A’dan Z’ye her şirketin stratejilerinin bir parçası olacak olan metaverse, değişen şartlar doğrultusunda, yeni yeteneklere olan ihtiyacı da artıracak. Pek çok yeni iş kolu devreye girerken, nasıl iş bulduğumuzdan tutun da neyi nasıl yaptığımıza dair her şeyin değişeceği bu yeni evrende, yepyeni bir iş tanımı da ortaya çıkacak. Birçok geleneksel meslek tarihe karışırken, yerlerini dijital dünyanın ihtiyaç duyduğu ve yarattığı yeni meslekler alacak.

METAVERSE İLE YENİ MESLEKLER

Sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve karma gerçeklik; metaverse’le birlikte yeni gerçeklikler yaratıyor ve bu gerçeklikler bizi, hayatlarımızda var olan kalıpların dışına taşıyor. Yeni Zelanda merkezli bir teknoloji şirketi olan Soul Machines’in, metaverse evreninde kullanılması için yapay zeka destekli dijital insanlar tasarladıklarını açıklaması da söz konusu alışkanlıklarımızın ne kadar büyük kırılmalar yaşayacağına dair sadece bir örnek. Dijital bir iş gücü oluşturmayı planladıklarını söyleyen şirketin kurucularından Greg Cross “Oyun oynarken, spor yaparken, arkadaşlarımızla dışarıda bir şeyler içerken farklı farklı kişilikleri benimsiyoruz. Kişiliğimizi bu tarz parametreler için ayarlıyoruz. Dijital insanlarda da bu yapıları oluşturabiliriz.” diyor. Üzerinde çalıştıkları sisteme “Humans OS 2.0” ismini veren şirket; sanal çalışanlar yaratma adına da bir adım atmış görünüyor. Hayatımıza girmesi beklenen yeni meslekler ise farklı yeteneklerin ve geleceğin dünyası hakkında da önemli ipuçları barındırıyor

• RİSK YÖNETİMİ UZMANI

Risk yönetimi uzmanları, yeni ve dijital teknolojik yapıya sahip yatırım araçlarına yapılacak yatırımlarla birlikte önem kazanacak. Bir şirketi veya bireyi potansiyel olarak metaverse evreninde etkileyebilecek finansal riskleri değerlendirmekten sorumlu olacak olan bu meslek grubu, metaverse evreninin blok zinciri, bitcoin, NFT gibi yatırım araçlarını da bünyesine entegre etmesiyle ön plana çıkacak.

• BLOK ZİNCİRİ UZMANI

Blok zinciri uzmanları ve geliştiricileri; finansal hizmetler, kamu, teknoloji şirketleri, e-ticaret ve pazarlama alanlarında önemli bir konuma sahip olacak. Bu uzmanlar, metaverse evreninde de blok zincirinin, kullanıcılara daha iyi hizmet vermesinin yollarını arayarak, geliştirilmesini sağlayacaklar.

• SİBER GÜVENLİK UZMANI

Siber güvenlik, artık metaverse ile birlikte daha da ihtiyaç duyulan bir alan haline gelecek. Siber suçların artma hali giderek yükselirken; tüm bireyler, işletmeler ve devlet kurumları için en büyük tehditlerden biri olmayı sürdürecek. Önümüzdeki dönemlerde artık her şirketin bir siber güvenlik uzmanını işe alması, zorunluluk olacak.

• DİJİTAL SATIŞ UZMANI

Metaverse pazarlama ve reklam adına yeni fırsatlar yaratırken, bu konuda çalışanların iş tanımları da yenilenecek. Pazarlama birimleri, tüketici verilerini sanal evrende takip ve analiz edecek. Metaverse’e göre yeni stratejiler geliştirmek zorunda kalacak olan pazarlama yöneticileri, metaverse’te pazar paylarını artırmak için çalışmalar yapacak.

• VR OYUN TASARIMCISI

Online oyunlara olan ilginin artması sonucu, bu meslek grubu da daha çok ihtiyaç duyulan bir grup haline gelecek. Sanal gerçeklik tabanlı oyunların prototipini oluşturacak, tasarlayacak ve kullanıcılarla buluşturacak oyun tasarımcılarına rağbet artacak.

• DİJİTAL DEDEKTİF

Hem kişiler hem de şirketler için; bilgi saklama, işleme ve bu bilgilerin güvenliğini sağlama çok önemli hale gelecek. Bu alanda kendisini geliştirmiş ve uzman seviyesine gelmiş kişilere metaverse’te büyük ihtiyaç duyulacak.

Değerli okuyucumuz,

Bu haberin detayını Business Türkiye dergisinde bulabilirsiniz.