Turkish Cargo, Türk Hava Yolları’nın 1933 yılından beri hava kargo taşıma faaliyetlerini sürdüren başarılı bir hava kargo şirketi. Hızlı ve güvenilir olarak yürüttüğü süreçleriyle öne çıkan şirket, müşterilerine en hassas ve korunaklı taşımayı sağlıyor. Başarı çıtasını sürekli yükselten Turkish Cargo, pandemi sürecinde sektörde yaşanan zorluklara rağmen küresel pazar payını %5.4’e yükseltti. 2020’de Avrupa’nın en iyi hava kargo markası seçilen ve ‘‘Best Cargo Airline – Europe’’ ödülüne layık görülen markanın yol haritalarını, başarılarının ardındaki sebepleri ve yeni projelerini THY Genel Müdür (Kargo) Yardımcısı Turhan Özen bizlerle paylaştı.

Turkish Cargo olarak yeni marka stratejiniz “Raise The Bar” ile “çıtayı yükseltmeyi” hedefliyorsunuz. Turkish Cargo’nun 2021 yol haritasını bizimle paylaşır mısınız?
Sadece bugünün değil, geleceğin standartlarını ortaya koyan ve devamlı gelişim gösteren bir organizasyon olarak, yeni marka stratejimiz ‘‘Raise The Bar’’ ile sürekli değişen dünyada beklentilerin ötesine geçerek, tüm paydaşlarımızı da bu gelişime davet ediyoruz. Müşterileriyle birlikte büyüme sağlamak için uzun süreli ve güçlü ilişkiler kuran markamız, kendini güvenilir ve çevik iş ortağı olarak tanımlıyor. Sınırsız fırsatlar sunarak, hızlı ve dürüst yürütülen iş süreçleriyle başarı çıtamızı sürdürülebilir şekilde yükseltiyoruz. Ekip ruhuyla hareket ettiğimiz tüm çalışmalarımızda iş ortaklarımız ve müşterilerimize her daim güvenilir, kaliteli ve etkili çözümler sunuyor, katılımcı bir çalışma yöntemi izliyoruz. Turkish Cargo markamız, 2017 yılından itibaren ortaya koyduğu 2023 vizyonu çerçevesinde dünyanın en büyük ilk beş hava kargo markasından biri olmayı hedeflemektedir. 2016 yıl sonu rakamlarına göre yüzde 2.8’lik bir pazar payıyla 12. sırada yer alan markamız, ortaya koyduğu güçlü ve sağlıklı büyüme trendiyle birlikte hedeflerine adım adım ilerlemiş ve 2019 yılı sonunda pazar payını yüzde 4.1’e çıkartarak 7. sıraya yükselmiştir. Pandemi kaynaklı olarak havacılık için kırılgan bir yıl olan 2020 yılında ise, dünya üzerinde taşınan her 20 hava kargodan birini taşıyan markamız küresel pazar payını yüzde 5’e çıkarmıştır. Turkish Cargo olarak, Dual Hub olarak sürdürdüğümüz operasyonlarımıza, 2021 yılında İstanbul Havalimanı’nda bulunan ve yapımı tamamlanmak üzere olan modern kargo tesisimiz SmartIST’de devam edeceğiz. Toplam alanı 340 bin m² olan söz konusu tesisimizde yıllık 4 milyon kargo elleçleme kapasitesine sahip olacağız. Dünya lojistik ağırlık merkezlerine en ideal konumda, muazzam bir jeopolitik merkezde yer alan SmartIST’te global operasyonlarımıza yön vereceğiz.

Değerli okuyucumuz,

Bu haberin detayını Business Türkiye dergisinde bulabilirsiniz.